Divoké hory, hluboké kaňony, jiskřivé Jaderské moře. Zní to jako plán na pořádné dobrodružství? Tohle všechno nabízí Černá Hora, balkánská země plná přírodních krás. A vstupní brána do tohoto světa? Hlavní město Podgorica. Odtud můžete vyrazit k Boce Kotorské, do národního parku Durmitor nebo na místní pláže. A co je na tom nejlepší? Máme pro vás 3 tipy na obousměrné levné letenky do Podgoricy už od 1.615 Kč. Černá Hora čeká na objevení!
Akční letenky Podgorica
3 tipy na levné letenky do Podgoricy od 1.615 Kč
Do černohorské Podgoricy mají Češi tři smysluplné tarify. Z Vídně, Katovic a Krakova. První dva jmenované vypravuje Wizz Air, třetí vypravuje Ryanair.
Informace k tarifům do Podgoricy
- Dopravci: Ryanair, Wizz Air
- Cestovní období: turistická sezóna 2025
- Odlety: Vídeň, Katovice a Krakov
- Přestup: přímé lety
- Přílety: Podgorica (TGD) Golubovci Arpt Černá Hora
- Zavazadla: 1 palubní zdarma
Změna letenky: od 261 Kč
Umožní vám změnit datum odjezdu, destinaci nebo jakoukoli část vaší rezervace levné letenky.
Hlavní výhoda: nevyžaduje žádné doložení důvodu a lze jej využít z jakékoli příčiny. Libovolnou část rezervace můžete změnit i 3 dny před odjezdem a využít kredit na pokrytí dodatečných nákladů způsobených změnou, až do 80 % původní hodnoty rezervace.
Jak se po příletu do Podgoricy dostat z letiště?
Po příletu na letiště Podgorica (TGD), známé také jako Aerodrom Golubovci, v Černé Hoře, které se nachází přibližně 11 km jižně od centra Podgorice, máte několik ověřených možností, jak se dostat z letiště do hlavního města nebo do dalších destinací.
Taxi
Taxi je nejběžnější a nejpohodlnější způsob dopravy z letiště Podgorica do centra města a dalších lokalit. Stanoviště oficiálních taxíků se nacházejí přímo před příletovou halou. Cesta do centra Podgorice trvá přibližně 15-20 minut. Ceny jsou relativně mírné ve srovnání s mnoha jinými evropskými zeměmi, ale vždy se doporučuje dohodnout si cenu s řidičem předem, než nastoupíte do vozidla, nebo se ujistit, že řidič použije taxametr. Orientační cena za jízdu do centra Podgorice se pohybuje mezi 10-15 EUR. Na letišti mohou působit různé taxi společnosti; je dobré využívat licencované taxíky.
Pronájem auta
Na letišti Podgorica má své pobočky několik mezinárodních i místních autopůjčoven (např. Sixt, Hertz, Avis, Budget, Europcar, a místní jako Ideal Rent a Car, Green Motion). Pronájem auta je skvělou volbou, pokud plánujete prozkoumat krásy Černé Hory nezávisle, včetně hor, pobřeží (např. Budva, Kotor, které jsou vzdáleny cca 60-85 km) nebo národních parků. Doporučuje se rezervovat vozidlo s dostatečným předstihem online, zejména v hlavní turistické sezóně, abyste si zajistili lepší cenu a dostupnost. Přepážky autopůjčoven se nacházejí v příletové hale.
Autobusová doprava (omezená)
Přímé veřejné autobusové spojení z letiště Podgorica do centra města je historicky velmi omezené nebo nepravidelné. Neexistuje zde vyhrazená frekventovaná letištní autobusová linka jako v mnoha jiných městech. Někdy mohou existovat minibusy nebo autobusy, které jezdí po hlavní silnici poblíž letiště (vyžaduje krátkou chůzi od terminálu), ale není to spolehlivá nebo snadno předvídatelná možnost pro většinu turistů, zejména s zavazadly. Pokud chcete využít autobus, nejčastěji je nutné se nejprve dostat taxíkem na hlavní autobusové nádraží (Autobuska stanica Podgorica) v Podgorici, odkud pak jezdí časté spoje do celého Montenegra i do zahraničí.
Předem objednané soukromé transfery a transfery od hotelů
Mnoho hotelů v Podgorici a v turistických oblastech nabízí svým hostům transfer z letiště, často za poplatek. Tuto službu je nutné si domluvit a rezervovat přímo s hotelem předem. Také je možné si objednat soukromý transfer u některé z místních dopravních nebo cestovních kanceláří online. To může být pohodlná volba, zejména pokud cestujete ve skupině, s více zavazadly, nebo míříte přímo do vzdálenějších destinací a chcete mít jistotu ceny a odvozu.
Vlak (omezená dostupnost přímo z letiště)
Nejbližší železniční stanice se jmenuje "Aerodrom" a nachází se na trati Bělehrad – Bar, zhruba 1.2 km od letištního terminálu (cca 15-20 minut chůze po ne vždy ideální cestě). Vlaky zde zastavují, ale nejedná se o hlavní stanici a frekvence spojů přímo obsluhujících tuto zastávku nemusí být vysoká nebo vhodná pro všechny přílety. Cesta vlakem do centra Podgorice (hlavní vlakové nádraží Željeznička stanica Podgorica) je velmi levná, ale celkově méně pohodlná a méně využívaná turisty přímo z letiště.
Důležité tipy
Oficiální měnou v Černé Hoře je euro (EUR). Mějte u sebe nějakou hotovost pro platbu za taxi. Aplikace pro sdílenou jízdu jako Uber nebo Lyft v Černé Hoře k červnu 2025 běžně nepůsobí nebo mají velmi omezenou činnost. Místní alternativy mohou existovat, ale taxi a předem objednané transfery jsou dominantní. Pokud cestujete do pobřežních oblastí jako Budva nebo Kotor, počítejte s delší dobou jízdy (cca 1-1.5 hodiny) a tomu odpovídající vyšší cenou za taxi nebo transfer. Informace na letišti mohou být omezené, je dobré mít základní plán dopravy připravený předem.
Co dělat ve městě Podgorica a okolí?
Podgorica, hlavní město Černé Hory, ležící na soutoku šesti řek, možná na první pohled nepůsobí jako tradiční turistický magnet, ale skrývá v sobě a svém bezprostředním okolí řadu zajímavých míst, která stojí za objevení. Je to město s bohatou historií, která sahá až do antických dob, a zároveň moderní centrum země. Okolní krajina pak nabízí úchvatné přírodní scenérie od Skadarského jezera po dramatické horské masivy. Zde je výběr dvaceti pěti míst a aktivit, které vám přiblíží rozmanitost Podgorice a jejího okolí.
Podgorica a její poklady: 25 tipů na výlety a objevy
-
Most Milénia (Most Milenijum): Impozantní zavěšený most přes řeku Moraču, který se rychle stal jedním z novodobých symbolů Podgorice. Jeho elegantní konstrukce s 57 metrů vysokým pylonem je obzvláště působivá při večerním osvětlení. Procházka po mostě nabízí pěkné pohledy na řeku a části města.
-
Saborna crkva Hristovog Vaskrsenja (Katedrála Kristova Vzkříšení): Monumentální pravoslavná katedrála, dokončená v roce 2013, je jednou z největších na Balkáně. Interiér ohromí návštěvníky bohatou freskovou výzdobou, mramorovými podlahami a velkolepými lustry. Dvě věže vysoké 26 metrů a výrazná zlatá kopule dominují panoramatu města.
-
Stara Varoš: Nejstarší část Podgorice, která si uchovala atmosféru osmanského období s úzkými dlážděnými uličkami a tradičními kamennými domy. Nachází se zde několik historických mešit, včetně Starodoganjské mešity, a hodinová věž Sahat Kula. Je to příjemné místo pro procházku a nasátí historie.
-
Sahat Kula (Hodinová věž): Kamenná hodinová věž z 17. století, která je jednou z mála dochovaných osmanských památek ve městě. Nachází se na okraji Staré Varoše a po staletí sloužila jako orientační bod. Ačkoliv není vždy přístupná veřejnosti, její přítomnost dodává místu historický ráz.
-
Řeka Morača a její kaňon: Řeka Morača protéká přímo městem a její tyrkysové vody vytvářejí v okolí Podgorice dramatický kaňon. Můžete se projít podél jejích břehů ve městě nebo se vydat autem severně od Podgorice a obdivovat divokou krásu kaňonu z vyhlídkových míst. Řeka je také oblíbeným místem pro rybaření.
-
Dvorac Petrovića (Palác krále Nikoly): Bývalá zimní rezidence krále Nikoly I. Petroviće-Njegoše, nacházející se v krásném parku Kruševac. Dnes v paláci sídlí Centrum současného umění Černé Hory a galerie. Park kolem paláce je příjemným místem k odpočinku.
-
Park Petrovića (Kruševac): Největší a nejhezčí park v Podgorici, obklopující Palác krále Nikoly. Nabízí stinné aleje, květinové záhony a dětské hřiště. Je to oblíbené místo místních obyvatel pro relaxaci, sportovní aktivity a procházky.
-
Pozůstatky města Doclea (Duklja): Archeologická lokalita přibližně 3 km severně od Podgorice, kde se nacházejí ruiny antického města Doclea, významného centra římské provincie Prevalitana. Můžete zde vidět základy chrámů, fóra, lázní a obytných domů. Místo dýchá historií a nabízí pohled do dávné minulosti regionu.
-
Vodopády "Niagara" na řece Cijevna: Malé, ale malebné vodopády asi 10 km od Podgorice, které místní přezdívají Niagara. Vytvářejí příjemné místo ke koupání a odpočinku v letních měsících, zejména když je hladina vody vyšší. V blízkosti se nachází restaurace s výhledem na vodopády.
-
Vinařství Plantaže – Šipčanik: Jedno z největších a nejznámějších vinařství v regionu, jehož vinice se rozkládají na rozlehlé ploše Ćemovského pole. Navštivte degustační sklep Šipčanik, který je unikátně umístěn v bývalém podzemním leteckém hangáru. Můžete zde ochutnat vynikající černohorská vína, zejména odrůdu Vranac.
-
Skadarské jezero (Skadarsko jezero): Největší jezero na Balkánském poloostrově, jehož část patří Černé Hoře a část Albánii, leží jen kousek jižně od Podgorice. Je to národní park s neuvěřitelnou biodiverzitou, zejména ptačí populací, včetně vzácného pelikána kadeřavého. Můžete si pronajmout loďku, kajak nebo se vydat na organizovaný výlet.
-
Virpazar: Malebná rybářská vesnice na břehu Skadarského jezera, která je hlavní branou do národního parku. Najdete zde restaurace nabízející čerstvé rybí speciality, možnost ubytování a výchozí bod pro lodní výlety po jezeře. Dominantou je zřícenina pevnosti Besac.
-
Klášter Ostrog (Manastir Ostrog): Velkolepý pravoslavný klášter vytesaný do skalní stěny vysoko v horách, přibližně 50 km od Podgorice. Je to jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Balkáně, zasvěcené svatému Vasiliji Ostrožskému. Pohled na klášter i výhledy z něj jsou skutečně dechberoucí.
-
Rijeka Crnojevića: Malá historická osada na stejnojmenné řece, která se vlévá do Skadarského jezera. Je známá svým starým kamenným mostem (Danilův most), opuštěnými továrními budovami a klidnou atmosférou. Místo je ideální pro fotografy a milovníky historie.
-
Pavlova Strana: Jeden z nejfotografovanějších výhledů na Skadarské jezero, kde se řeka Crnojevića klikatí v meandrech připomínajících podkovu. Vyhlídka se nachází na silnici mezi Rijeka Crnojevića a Virpazarem. Zastavte se zde a pokochejte se nádhernou scenérií.
-
Přírodní park Komovi: Impozantní horský masiv východně od Podgorice, který je rájem pro turisty a horolezce. Nabízí dramatické vrcholy, hluboká údolí a bohatou flóru a faunu. Ačkoliv je to delší výlet, pro milovníky hor je to nezapomenutelný zážitek.
-
Kaňon řeky Mrtvice: Jeden z nejkrásnějších, ale méně známých kaňonů v Černé Hoře, severně od Podgorice. Pěší túra tímto kaňonem odhalí křišťálově čistou vodu, kaskády, přírodní bazénky a "Bránu přání" (Kapija želja). Je to náročnější túra, ale odměnou je nedotčená příroda.
-
Medun: Starobylá pevnost a osada asi 13 km severovýchodně od Podgorice s kořeny sahajícími až do ilyrských dob. Nachází se zde také rodný dům a památník vévody Marka Miljanova, významné postavy černohorské historie. Z pevnosti jsou pěkné výhledy do okolí.
-
Kostel sv. Jiří (Crkva Svetog Đorđa): Malý, ale historicky významný kostel na úpatí kopce Gorica, po němž je město pojmenováno. Pochází z 10.-11. století a je jedním z nejstarších dochovaných kostelů v Podgorici. Kolem kostela se nachází starý hřbitov.
-
Památník Partizánského bojovníka na Gorici (Spomenik Partizanskom borcu na Gorici): Monumentální památník na vrcholu kopce Gorica, věnovaný padlým bojovníkům ve Druhé světové válce. Nabízí panoramatický výhled na město a okolní hory. Samotný kopec Gorica je lesoparkem vhodným k procházkám.
-
Most Blaža Jovanoviće: Další z významných mostů přes řeku Moraču v centru Podgorice, spojující starší a novější části města. Je to rušná dopravní tepna, ale nabízí také pěkné pohledy na řeku a moderní zástavbu.
-
Náměstí Republiky (Trg Republike): Hlavní náměstí v centru Podgorice, obklopené moderními budovami, obchody a kavárnami. Je častým místem konání veřejných akcí a setkání. V blízkosti se nachází městská knihovna a fontána.
-
Delta City Mall: Pro ty, kdo hledají moderní nákupní zážitek, je Delta City největším nákupním centrem v Podgorici. Nabízí širokou škálu obchodů, restaurací, kaváren a také multikino. Je to místo, kam se místní vydávají za nákupy a zábavou.
-
Výlet do Cetinje: Bývalé královské hlavní město Černé Hory, ležící asi 30 km západně od Podgorice v malebném horském údolí. Cetinje je plné historických budov, muzeí a klášterů, které připomínají slavnou minulost země. Je to skvělý jednodenní výlet pro milovníky historie a kultury.
-
Pěší zóna Hercegovačka ulice: Hlavní pěší a nákupní ulice v centru Podgorice. Lemují ji obchody, butiky, kavárny a restaurace, což z ní činí živé místo pro procházky, nákupy nebo posezení u kávy. Ve večerních hodinách zde panuje příjemná atmosféra.
Tento seznam představuje výběr z mnoha zajímavostí, které Podgorica a její rozmanité okolí nabízejí. Ať už dáváte přednost historii, přírodě nebo modernímu životu, určitě zde naleznete něco, co vás zaujme.
Na jaké počasí se připravit v Podgoricy?
Na jaře v Podgorici počítejte s proměnlivým počasím: v březnu až květnu denní teploty 15–24 °C, noční 7–14 °C a občasné přeháňky.
V létě je horko a suché – červen až srpen přináší denní maxima 30–34 °C, noční 18–22 °C, srážky prakticky žádné.
Hlavní důvody, proč cestovat do Podgoricy
– Výchozí bod k přírodním krásám Černé Hory
Podgorica leží strategicky blízko Skadarského jezera, pohoří Bjelasica i národního parku Durmitor – ideální základna pro výlety do hor i k jezerům.
– Neokázalá, autentická atmosféra bez davů turistů
Město nepůsobí turisticky přelidněně, díky čemuž si zachovává civilní a opravdový charakter každodenního balkánského života.
– Kultura, parky a řeky přímo ve městě
Podgorica se rozkládá mezi řekami Morača a Ribnica, s řadou mostů, parků a moderních budov. Večer zde panuje živá kavárenská kultura.
– Dobré letecké spojení a dopravní dostupnost
Letiště je jen pár minut od centra a díky poloze se snadno dostanete jak na pobřeží (např. Budva, Bar), tak do vnitrozemí.
– Nízké ceny a přívětivost místních
Podgorica je stále cenově dostupná a návštěvníky vítá bez zbytečné komerce. Čeká vás srdečné přijetí a poctivá domácí kuchyně.
Podgorica sama o sobě možná není hlavním lákadlem Černé Hory, ale nabízí klidné zázemí, strategickou polohu a přístup k pravé tváři balkánského života.
Oblíbená jídla v Podgoricy
Ćevapi
Malé grilované válečky z mletého masa (obvykle směs hovězího a jehněčího), podávané v pita chlebu s cibulí a ajvarem. Jedno z nejoblíbenějších jídel v celé Černé Hoře, včetně Podgorice.
Kačamak
Hustá kukuřičná kaše vařená s bramborami a podávaná se sýrem a kysaným mlékem. Syté a vydatné jídlo, ideální na snídani nebo oběd v horách i ve městě.
Pljeskavica
Velký grilovaný karbanátek z mletého masa, často podávaný s cibulí, kajmakem, ajvarem a hranolky nebo chlebem. Obdobně jako hamburger, ale s bohatší chutí.
Raštan s masem
Dušené listy divoké kapusty (raštan) vařené s uzeným masem nebo klobásou. Tradiční zimní pokrm, často připravovaný doma nebo v tradičních restauracích.
Sogan-dolma
Cibule plněné mletým masem a rýží, dušené v rajčatové omáčce. Oblíbené zejména při svátečních příležitostech a rodinných obědech.
Pastrmka (pstruh)
Čerstvý pstruh z horských řek a jezer, připravovaný na grilu s bylinkami a citronem. V Podgorici se často podává v restauracích specializovaných na ryby.
Ajvar
Papriková pasta z pečených paprik, česneku a lilku, servírovaná jako příloha k masu, sýru nebo pečivu. Často domácí výroby a velmi oblíbená napříč regionem.
Sir iz ulja
Místní ovčí nebo kravský sýr naložený v olivovém oleji. Servíruje se jako předkrm s olivami, sušenými rajčaty a chlebem.
Pita sa sirom
Slaný závin z tenkého těsta plněný sýrem, připomínající burek, ale lehčí. V Podgorici běžné jídlo na snídani nebo svačinu.
Krofne
Nadýchané koblihy plněné džemem nebo čokoládou, často sypané cukrem. Obzvlášť oblíbené během svátků a oslav.