Pisa a její slavná Šikmá věž – tenhle obrázek zná asi každý. Co takhle si ale udělat fotku u věže na vlastní kůži a přitom objevit i další kouty Toskánska? Pisa totiž není jen o jednom náměstí; je to i skvělý startovací bod pro výlety do Florencie, Luccy nebo k moři. A teď pozor: máme pro vás tip na obousměrné levné letenky do Pisy z Prahy už od parádních 1 216 Kč. To zní jako plán na fajn výlet do Itálie, že?
Akční letenky Pisa
Zpáteční letenky do Pisy z Prahy od 1.216 Kč
Levné lety za šikmou věží jsme nějaký ten pátek zanedbávali a nepřinášeli aktuální informace, nyní to ale napravíme. Nejlevnější letenky do Pisy jsou z Prahy od Ryanair, za zpáteční let do Toskánska dáme od 1.216 Kč. Je tu ovšem i alternativa do Pisy z Katovic od 1.899 Kč na palubě aerolinek Wizz Air.
Informace k tarifu do Pisy
- Dopravce: Ryanair
- Cestovní období: květen 2025 až břřezen 2026
- Odlet: Praha (PRG) Václav Havel Arpt Česká republika
- Přestup: přímý let - 1 hodina a 40 minut
- Přílet: Pisa (PSA) Gal Galilei Arpt Itálie
- Zavazadla: 1 příruční zdarma (40cm x 20cm x 25cm)
Změna letenky: od 181 Kč
Umožní vám změnit datum odjezdu, destinaci nebo jakoukoli část vaší rezervace levné letenky.
Hlavní výhoda: nevyžaduje žádné doložení důvodu a lze jej využít z jakékoli příčiny. Libovolnou část rezervace můžete změnit i 3 dny před odjezdem a využít kredit na pokrytí dodatečných nákladů způsobených změnou, až do 80 % původní hodnoty rezervace.
Informace o dopravci
Ryanair provozuje přímé lety z Prahy (PRG) do Pisy (PSA), přičemž lety jsou dostupné několikrát týdně. Doba letu je přibližně 1 hodina a 40 minut. Lety jsou obvykle provozovány letadly typu Boeing 737-800.
Letiště Galileo Galilei v Pise se nachází přibližně 1,5 km od centra města a nabízí snadný přístup k hlavním turistickým atrakcím, včetně slavné Šikmé věže.
Pro aktuální informace o dostupnosti letů, cenách a přesných časech odletů a příletů doporučujeme navštívit oficiální webové stránky Ryanair nebo kontaktovat jejich zákaznický servis.
Jak se po příletu do Pisy dostat z letiště?
Po příletu na letiště Pisa (PSA), oficiálně známé jako letiště Galilea Galileiho, máte několik ověřených možností, jak se dostat z letiště do centra Pisy, k Šikmé věži, nebo do dalších měst v Toskánsku, jako je například Florencie:
Pisa Mover (Automatický vláček)
Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se dostat z letiště na hlavní vlakové nádraží v Pise (Pisa Centrale), odkud můžete pokračovat pěšky do centra nebo vlakem do dalších destinací.
- Trasa: Letiště Pisa (Aeroporto) – Stanice San Giusto/Aurelia (mezi zastávka) – Hlavní vlakové nádraží Pisa (Pisa Centrale).
- Jízdní doba: Cesta na Pisa Centrale trvá přibližně 5 minut.
- Intervaly: Pisa Mover jezdí velmi často, obvykle každých 5-8 minut během provozní doby. Provozní doba je zpravidla od 6:00 ráno do půlnoci.
- Jízdenky: Jízdenky lze zakoupit v automatech na stanicích Pisa Mover (na letišti i na Pisa Centrale) nebo online. Cena jednosměrné jízdenky se pohybuje kolem 5 - 6 EUR (k květnu 2025, doporučuje se ověřit aktuální cenu).
- Umístění stanice: Stanice Pisa Mover na letišti se nachází jen pár desítek metrů od východu z terminálu, je velmi dobře značená.
Z nádraží Pisa Centrale se k Šikmé věži v Pise (Piazza dei Miracoli) dostanete:
- Pěšky: Přibližně 20-25 minut chůze (cca 1.8 km).
- Městským autobusem: Několik linek městské hromadné dopravy (např. linka LAM Rossa směr "Torre" nebo linka 4) vás doveze blíže k náměstí. Jízdenky na městský autobus zakoupíte v trafikách (tabacchi) nebo automatech.
Autobusová doprava
Do centra Pisy: Městské autobusy mohou být alternativou, i když Pisa Mover je obecně preferovanější pro cestu na hlavní nádraží.
- Společnost: Městskou hromadnou dopravu v Pise provozuje společnost Autolinee Toscane.
- Linky: Některé městské linky mohou zastavovat v blízkosti letiště a směřovat do různých částí města. Například linka LAM Verde nebo linka 5. Je však důležité si ověřit jejich přesnou trasu a vhodnost pro cestu do centra nebo k památkám, protože nemusí být tak přímé jako Pisa Mover na nádraží.
- Jízdenky: K zakoupení v trafikách, automatech nebo přes aplikaci.
Do Florencie a dalších toskánských měst: Přímo z letiště v Pise jezdí dálkové autobusy do Florencie a dalších měst.
- Společnosti: Několik autobusových společností provozuje přímé linky, například Autostradale nebo FlixBus. Tyto autobusy nabízejí přímé spojení například na hlavní autobusové nádraží ve Florencii (obvykle poblíž vlakového nádraží Firenze Santa Maria Novella).
- Jízdní doba do Florencie: Přibližně 60-90 minut, v závislosti na dopravě a konkrétní společnosti.
- Jízdenky: Doporučuje se zakoupit online předem pro lepší cenu a zajištění místa, ale lze je obvykle koupit i u řidiče nebo v prodejní kanceláři na letišti, pokud je k dispozici.
- Umístění zastávky: Autobusové zastávky pro dálkové spoje se nacházejí vně letištního terminálu, sledujte značení.
Vlak (z Pisa Centrale)
Jakmile se pomocí Pisa Mover dostanete na nádraží Pisa Centrale, máte k dispozici časté vlakové spoje do mnoha destinací:
- Do Florencie: Velmi časté regionální i rychlejší vlaky (Regionale, Regionale Veloce) jedoucí na hlavní nádraží Firenze Santa Maria Novella (SMN). Cesta trvá od cca 50 minut do 1 hodiny a 20 minut, v závislosti na typu vlaku. Jízdenky zakoupíte v automatech na nádraží, na pokladně nebo online u Trenitalia.
- Další destinace: Z Pisa Centrale se snadno dostanete vlakem do dalších toskánských měst jako Lucca, Siena, Livorno, a také do vzdálenějších destinací jako Řím, La Spezia (pro Cinque Terre) atd.
Taxi
Taxi představuje pohodlnou, ale dražší variantu.
- Oficiální stanoviště: Stanoviště taxíků se nachází přímo před příletovou halou. Používejte pouze oficiální, licencované taxíky.
- Cena do centra Pisy: Jízda do centra Pisy (např. k Šikmé věži) bude stát přibližně 10-15 EUR, v závislosti na dopravě a denní době (mohou být příplatky za noční jízdu, svátky nebo zavazadla). Cesta na Pisa Centrale bude o něco levnější.
- Cena do Florencie: Taxi do Florencie bude podstatně dražší, počítejte s částkou přesahující 100-150 EUR. Pro tuto trasu jsou autobusy nebo kombinace Pisa Mover + vlak výrazně ekonomičtější.
Pronájem auta
Pokud plánujete prozkoumávat Toskánsko autem, na letišti v Pise sídlí mnoho autopůjčoven.
- Společnosti: Najdete zde přepážky známých mezinárodních i místních autopůjčoven (např. Avis, Budget, Europcar, Hertz, Sixt, Maggiore, Sicily by Car). Kanceláře autopůjčoven a parkoviště s vozy jsou obvykle v samostatné budově kousek od terminálu, kam se dostanete pěšky nebo krátkým kyvadlovým autobusem.
- Rezervace: Doporučuje se rezervovat vozidlo předem online, zejména v hlavní sezóně.
- Upozornění: Mějte na paměti, že mnoho historických center italských měst, včetně Pisy a Florencie, má ZTL zóny (Zona a Traffico Limitato), kam je vjezd bez povolení omezen nebo zakázán.
Aplikace pro sdílenou jízdu (Ride-sharing)
- Služby jako Uber mohou být v Itálii dostupné, ale jejich fungování a cenová politika se může lišit oproti jiným zemím. Často jsou dostupné pouze dražší varianty (např. Uber Black). Je dobré si dostupnost a ceny ověřit v aplikaci po příletu. Taxi je často spolehlivější a předvídatelnější volbou.
Důležité tipy:
- Směnárna/Bankomaty: Na letišti jsou k dispozici.
- Informace na letišti: V příletové hale najdete turistické informační centrum.
Pro cestu do centra Pisy a na hlavní nádraží je Pisa Mover jednoznačně nejlepší volbou. Pro cestu do Florencie je kombinace Pisa Mover + vlak nebo přímý dálkový autobus nejefektivnější a nejekonomičtější.
Co dělat v Pise a okolí?
Pisa a okolí: 50 lákadel, která ti ukážou Toskánsko v celé jeho kráse
Pisa, to není jenom ta věž, co nechce stát rovně! Je to živé univerzitní město s bohatou historií námořní republiky, plné úzkých uliček, krásných náměstí a kostelů, které tě okouzlí svou románskou architekturou. A když už budeš mít Pisy plné zuby (což se nestane!), okolní Toskánsko nabízí další poklady – od středověkých vesniček po nádhernou přírodu.
Co zažít přímo v Pise:
- Šikmá věž v Pise – povinná fotka a výstup: Jasně, bez toho to nejde! Udělej si tu klasickou fotku, jak věž podpíráš, a pokud máš odvahu a rezervaci, vyšplhej nahoru. Ten pocit, když stojíš na nakloněné plošině a koukáš na město, je prostě jedinečný.
- Dóm Panny Marie Nanebevzaté (Duomo di Pisa): Hned vedle Šikmé věže stojí tento majestátní dóm, mistrovské dílo pisánské románské architektury. Obdivuj jeho nádhernou fasádu, bronzové dveře a uvnitř kazatelnu od Giovanniho Pisana. Je to skutečný architektonický skvost.
- Baptisterium San Giovanni – největší v Itálii: Naproti dómu najdeš toto kruhové baptisterium, které je známé svou neuvěřitelnou akustikou. Pokud budeš mít štěstí, uslyšíš, jak ji hlídač předvádí zpěvem. I zde si všimni krásných soch a kazatelny od Nicoly Pisana.
- Camposanto Monumentale – posvátná půda a fresky: Tento monumentální hřbitov je podle legendy postaven na půdě dovezené z Golgoty. Projdi se jeho tichými křížovými chodbami, obdivuj římské sarkofágy a zbytky úchvatných středověkých fresek, které bohužel utrpěly během druhé světové války.
- Náměstí Zázraků (Piazza dei Miracoli) – dechberoucí komplex: Celé toto náměstí, kde stojí Šikmá věž, dóm, baptisterium a Camposanto, je zapsáno na seznamu UNESCO. Ta koncentrace nádherných bílých mramorových staveb na zeleném trávníku je prostě ohromující. Vyhraď si dostatek času na jeho prozkoumání.
- Museo dell'Opera del Duomo – poklady z katedrály: Toto muzeum ukrývá originální sochy, relikviáře a další umělecké předměty, které kdysi zdobily dóm a baptisterium. Můžeš si tu zblízka prohlédnout mistrovská díla pisánských umělců a lépe pochopit historii celého komplexu.
- Museo delle Sinopie – přípravné kresby fresek: V tomto muzeu objevíš sinopie – přípravné kresby načrtnuté červeným pigmentem, které se nacházely pod freskami na Camposanto. Je fascinující vidět první náčrty těchto monumentálních děl a proces jejich vzniku.
- Piazza dei Cavalieri – Rytířské náměstí s historií: Toto náměstí bylo kdysi politickým centrem Pisy a později sídlem Řádu rytířů svatého Štěpána. Dominují mu nádherné paláce navržené Giorgiem Vasarim. Je to klidnější místo než Náměstí Zázraků, ale s neméně zajímavou atmosférou.
- Palazzo della Carovana – sídlo elitní univerzity: Nejvýraznější budovou na Piazza dei Cavalieri je tento palác s nádhernou fasádou zdobenou sgrafity. Dnes v něm sídlí Scuola Normale Superiore, jedna z nejprestižnějších italských univerzit.
- Kostel Santo Stefano dei Cavalieri – řádový kostel: Tento kostel, také navržený Vasarim, sloužil jako hlavní svatostánek Řádu rytířů svatého Štěpána. Uvnitř najdeš válečné trofeje a obrazy připomínající námořní vítězství řádu.
- Procházka po Borgo Stretto – živá tepna města: Tato úzká ulice s podloubími je jednou z hlavních nákupních a společenských tepen Pisy. Najdeš tu spoustu obchodů, kaváren a restaurací. Je to ideální místo pro nasávání místní atmosféry.
- Nábřeží řeky Arno (Lungarni) – romantika u vody: Projdi se podél řeky Arno, která protéká Pisou. Nábřeží lemují krásné paláce a nabízejí malebné výhledy, zejména při západu slunce. Je to oblíbené místo pro procházky místních i turistů.
- Kostel Santa Maria della Spina – gotický klenot u řeky: Tento malý, ale neuvěřitelně zdobený gotický kostelík se nachází přímo na břehu Arna. Původně v něm byla uložena trn z Kristovy koruny (spina). Jeho filigránská architektura je úchvatná.
- Palazzo Blu – umění a kultura v modrém: Tento palác na nábřeží Arna hostí prestižní dočasné výstavy umění a kulturní akce. Pokud máš rád umění, zkontroluj si aktuální program. Samotná budova je také zajímavá.
- Národní muzeum San Matteo – poklady pisánského umění: Toto muzeum sídlí v bývalém klášteře a ukrývá bohatou sbírku pisánského a toskánského malířství a sochařství od 12. do 15. století. Najdeš tu díla od Simona Martiniho, Donatella a dalších mistrů.
- Orto e Museo Botanico – nejstarší univerzitní botanická zahrada: Tato botanická zahrada, založená v roce 1544, je považována za nejstarší univerzitní botanickou zahradu na světě. Projdi se mezi exotickými rostlinami, léčivými bylinami a starými stromy. Je to oáza klidu uprostřed města.
- Tuttomondo – barevná nástěnná malba od Keitha Haringa: Na zadní stěně kláštera Sant'Antonio najdeš tuto obrovskou a optimistickou nástěnnou malbu od slavného amerického umělce Keitha Haringa. Je to jeho poslední veřejné dílo a symbol míru a harmonie.
- Městské hradby v Pise – procházka s výhledem: Část původních středověkých hradeb Pisy je přístupná veřejnosti a nabízí zajímavou procházku s výhledem na město z jiné perspektivy. Je to skvělý způsob, jak uniknout davům a vidět Pisu trochu jinak.
- Ponte di Mezzo – most plný historie a tradic: Tento most přes Arno je centrem každoroční historické slavnosti Gioco del Ponte, při které týmy ze severní a jižní části města soupeří v přetlačování obrovského vozu. Most samotný nabízí krásné výhledy.
- Kostel San Paolo a Ripa d'Arno – "Starý Dóm": Tento nádherný románský kostel na břehu Arna byl kdysi považován za hlavní katedrálu Pisy, než byl postaven současný dóm. Jeho elegantní fasáda a klidná atmosféra stojí za návštěvu.
- Ochutnávka "cecina" – křupavé cizrnové placky: Neopouštěj Pisu, aniž bys ochutnal cecinu! Je to tenká, křupavá placka z cizrnové mouky, pečená v peci na dřevo. Najdeš ji v pekárnách a pizzeriích, často podávanou jen tak s pepřem nebo v sendviči.
- Domus Mazziniana – pocta italskému sjednocení: Toto muzeum je věnováno Giuseppemu Mazzinimu, významné postavě italského Risorgimenta (sjednocení). Sídlí v domě, kde Mazzini zemřel. Expozice mapují jeho život a boj za sjednocenou Itálii.
- Kostel San Michele in Borgo – románská krása s tajemstvím: Tento kostel na Borgo Stretto má nádhernou románskou fasádu a zajímavý interiér. Podle legendy pod ním vedou tajné chodby. Je to další příklad krásné pisánské architektury.
Co objevovat v okolí Pisy:
- Lucca: Procházka po impozantních hradbách: Vydej se do nedaleké Luccy a projdi se nebo projeď na kole po jejích mohutných renesančních hradbách, které obepínají celé historické centrum. Jsou to jedny z nejlépe zachovalých hradeb v Evropě a nabízejí krásné výhledy na město.
- Lucca: Oválné kouzlo Piazza dell'Anfiteatro: Toto jedinečné náměstí v Lucce si zachovalo tvar římského amfiteátru, na jehož základech byly postaveny okolní domy. Je plné kaváren a restaurací a má neopakovatelnou atmosféru.
- Lucca: Dóm San Martino – klenotnice umění: Navštiv katedrálu v Lucce, která ukrývá vzácná umělecká díla, jako je Volto Santo (dřevěný krucifix) nebo náhrobek Ilarie del Carretto od Jacopa della Quercia. Fasáda dómu je nádherným příkladem románské architektury.
- Lucca: Věž Torre Guinigi se stromy na vrcholu: Vyšplhej na tuto neobvyklou věž v Lucce, na jejímž vrcholu roste několik dubů. Výhled na červené střechy Luccy a okolní krajinu je odměnou za strmý výstup. Je to jeden ze symbolů města.
- Lucca: Kostel San Michele in Foro – románská perla: Tento nádherný kostel v Lucce stojí na místě bývalého římského fóra. Jeho bohatě zdobená fasáda s několika řadami sloupů a sochou archanděla Michaela na vrcholu je úchvatná.
- Livorno: Terrazza Mascagni – šachovnice u moře: Projdi se po této elegantní terase na pobřeží Livorna s charakteristickou černobílou dlažbou připomínající šachovnici. Je to ideální místo pro pozorování západu slunce a nasávání mořského vzduchu.
- Livorno: Čtvrť La Venezia Nuova – atmosféra kanálů: Prozkoumej malebnou čtvrť "Nové Benátky" v Livornu s jejími kanály, mosty a historickými budovami. Připomíná slavnější Benátky a má jedinečné kouzlo. Můžeš si tu dát večeři v některé z restaurací u vody.
- Livorno: Mercato Centrale – pastva pro oči i chuťové buňky: Ponoř se do živé atmosféry centrální tržnice v Livornu, která sídlí v impozantní budově z 19. století. Najdeš tu čerstvé ryby, mořské plody, maso, sýry, ovoce, zeleninu a místní speciality.
- Livorno: Fortezza Vecchia – svědek námořní historie: Navštiv Starou pevnost v Livornu, která střežila přístav po staletí. Prohlédni si její mohutné hradby, věže a podzemní chodby. Z pevnosti je pěkný výhled na přístav a město.
- Viareggio: Zlatavé pláže a přímořská promenáda: Pokud toužíš po odpočinku u moře, vydej se do Viareggia, nejznámějšího letoviska na Versilské riviéře. Užij si široké písečné pláže, elegantní přímořskou promenádu s obchody a kavárnami a architekturu ve stylu Art Nouveau.
- Viareggio: Slavný karneval (nebo jeho muzeum): Viareggio je proslulé svým velkolepým karnevalem s obřími alegorickými vozy z papírmaše. Pokud tu nejsi v karnevalové sezóně (únor/březen), můžeš navštívit Muzeum karnevalu (Cittadella del Carnevale) a obdivovat tyto úžasné výtvory.
- Parco Naturale Migliarino, San Rossore, Massaciuccoli – přírodní oáza: Tento rozsáhlý přírodní park se táhne podél pobřeží mezi Pisou a Viareggiem. Nabízí borové lesy, mokřady, duny a jezera. Je to ideální místo pro pěší turistiku, cyklistiku nebo pozorování ptáků.
- Jezero Massaciuccoli a Pucciniho vila v Torre del Lago: Navštiv jezero Massaciuccoli, které inspirovalo slavného operního skladatele Giacoma Pucciniho. V Torre del Lago můžeš navštívit vilu, kde Puccini žil a tvořil, a jeho muzeum. V létě se zde koná operní festival.
- Certosa di Calci – monumentální kartouza a muzea: Tento impozantní barokní klášterní komplex (kartouza) se nachází na úpatí Monti Pisani. Ukrývá nádherně zdobené interiéry, křížové chodby, kaple a také dvě muzea: Muzeum přírodní historie a Muzeum starověkých anatomických voskových modelů.
- Středověké kouzlo vesnice Vicopisano: Prozkoumej tuto malebnou středověkou vesnici s dobře zachovalým hradem (Rocca di Brunelleschi) a několika obrannými věžemi. Procházka úzkými dlážděnými uličkami je jako cesta časem.
- Hrad Lari (Castello dei Vicari) a ochutnávka těstovin: Navštiv impozantní hrad v městečku Lari, který nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Lari je také známé výrobou tradičních těstovin Martelli, které můžeš ochutnat v místních restauracích nebo si koupit domů.
- Relaxace v termálních lázních San Giuliano Terme (Bagni di Pisa): Dopřej si odpočinek a regeneraci v historických termálních lázních San Giuliano Terme, které se nacházejí mezi Pisou a Luccou. Lázně sídlí v elegantním paláci a nabízejí různé procedury a bazény s termální vodou.
- Colline Pisane – ochutnávka vín a olivového oleje v Pisánských kopcích: Prozkoumej malebnou krajinu Pisánských kopců, která je poseta vinicemi a olivovými háji. Zastav se v některém z místních vinařství nebo statků (fattoria) na degustaci vína Chianti Colline Pisane a kvalitního olivového oleje.
- Přírodní rezervace Litorale Pisano – pláže a příroda u Pisy: Objev pobřežní přírodní rezervaci, která zahrnuje pláže jako Marina di Pisa a Tirrenia, borové lesy a duny. Je to skvělé místo pro koupání, slunění, vodní sporty nebo procházky v přírodě.
- Monti Pisani – ráj pro pěší turistiku: Tyto hory, které oddělují Pisu od Luccy, nabízejí spoustu značených turistických tras pro všechny úrovně zdatnosti. Užij si krásné výhledy, svěží vzduch a klidnou přírodu. Můžeš objevit staré vesničky, olivové háje a kaštanové lesy.
- Dobrodružství na zřícenině Rocca della Verruca: Vydej se na túru k této zřícenině středověké pevnosti na jednom z vrcholů Monti Pisani. Cesta je trochu náročnější, ale odměnou ti budou úchvatné panoramatické výhledy na Pisu, Luccu, pobřeží a za dobré viditelnosti i na ostrovy.
- Technický zázrak – Akvadukt Nottolini u Luccy: Obdivuj tento impozantní akvadukt z 19. století, který přiváděl vodu do Luccy. Jeho elegantní oblouky se táhnou krajinou v délce více než 3 kilometrů. Můžeš se podél něj projít nebo projet na kole.
- Autentický zážitek na toskánském statku (agriturismo): Ubytuj se nebo si jen dej oběd na některém z mnoha agriturismů v okolí Pisy. Zažiješ tak autentickou toskánskou atmosféru, ochutnáš domácí produkty a poznáš místní životní styl. Mnohé statky nabízejí i kurzy vaření.
- Cykloturistika podél řeky Serchio: Pronajmi si kolo a vydej se na projížďku po cyklostezkách podél řeky Serchio, která protéká poblíž Luccy. Je to příjemný způsob, jak poznat krajinu, vinice a malebné vesničky. Trasy jsou většinou nenáročné.
- Po stopách legendární Vespy v Muzeu Piaggio v Pontedeře: Pokud jsi fanouškem skútrů Vespa, nesmíš vynechat návštěvu Muzea Piaggio v nedaleké Pontedeře, kde se tyto ikonické stroje vyrábějí. Uvidíš tu historické modely, prototypy a dozvíš se vše o historii této slavné značky.
- Bazilika San Piero a Grado – místo prvního přistání sv. Petra: Navštiv tuto starobylou baziliku, která stojí na místě, kde podle tradice přistál svatý Petr na své cestě do Říma. Uvnitř najdeš zajímavé fresky a atmosféru dávných časů. Nachází se kousek za Pisou směrem k moři.
- Objevování skrytých románských kostelíků v okolí: Toskánská krajina je poseta malými, často zapomenutými románskými kostelíky (pieve). Vydej se na průzkum a objevuj tyto architektonické skvosty, které svědčí o bohaté historii regionu. Každý z nich má svůj jedinečný příběh a kouzlo.
Na jaké počasí se připravit v Pise?
Na jaře v Pise počítejte s denními teplotami kolem 15–21 °C, nočními 7–13 °C a občasnými přeháňkami; moře je chladné (16–18 °C). V létě je horko a suché počasí s denními maximy 27–31 °C, nočními 17–21 °C, téměř bez deště, moře příjemně vyhřáté na 23–25 °C.
Hlavní důvody, proč cestovat do Pisy
- Světoznámá Šikmá věž: Hlavním magnetem je bezpochyby ikonická Šikmá věž (Torre Pendente di Pisa). Možnost vystoupat nahoru a pokochat se výhledem z nakloněné stavby je jedinečným zážitkem a cílem mnoha fotografií.
- Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli): Celý komplex na tomto náměstí je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě věže zde naleznete nádhernou Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie (Duomo di Pisa), Baptisterium (Battistero di San Giovanni) – největší v Itálii – a monumentální hřbitov Camposanto Monumentale. Architektonická a umělecká hodnota těchto staveb je ohromující.
- Více než jen Šikmá věž: Ačkoliv je věž dominantou, Pisa nabízí i půvabné historické centrum s úzkými uličkami, další kostely jako Santa Maria della Spina u řeky Arno, a paláce. Město má živou atmosféru díky své univerzitě, jedné z nejstarších v Itálii.
- Příjemná atmosféra a toskánská kuchyně: Užijte si procházky podél řeky Arno, posezení v kavárnách a ochutnejte speciality toskánské kuchyně a místní vína v některé z mnoha restaurací a trattorií.
- Strategická poloha v Toskánsku: Pisa je skvělým výchozím bodem pro objevování dalších krás Toskánska. Blízká města jako Lucca s neporušenými hradbami, Florencie, nebo pobřeží Ligurského moře jsou snadno dostupná vlakem či autobusem.
- Kompaktní a snadno dostupná: Historické centrum Pisy je poměrně kompaktní a většinu hlavních památek lze pohodlně projít pěšky. Mezinárodní letiště Galileo Galilei se nachází velmi blízko centra města, což usnadňuje rychlý přesun.
- Fotogenické scenérie: Kromě slavných památek nabízí Pisa mnoho malebných zákoutí, která přímo vybízejí k fotografování a zachycení autentické italské atmosféry.
Kuchyně a oblíbená místní jídla v Pise
Cecina
Slaná placka z cizrnové mouky, vody, olivového oleje a soli, pečená dozlatova v kamenné peci. Jemně křupavá na povrchu a vláčná uvnitř – často se jí samotná nebo vložená do housky jako rychlé pouliční jídlo.
Ribollita
Hustá zeleninová polévka s bílými fazolemi, kapustou a starým chlebem, dochucená olivovým olejem. Typické venkovské jídlo z Toskánska, oblíbené zejména v chladnějších měsících.
Pici al ragù di cinta senese
Silné domácí těstoviny podávané s masovou omáčkou z místního prasečího plemene Cinta Senese. V Pise často součást sezónních menu a obědových nabídek.
Bordatino alla pisana
Tradiční polévka připravovaná z kukuřičné mouky, černých zel, fazolí a někdy i slaniny. Hutné jídlo s původem v písecké domácí kuchyni.
Stoccafisso alla pisana
Sušená treska dušená s rajčaty, bramborami, cibulí, česnekem a olivovým olejem. Pokrm se často podává během postního období, ale najdete ho i na běžných jídelních lístcích.
Panino con porchetta
Sendvič plněný pomalu pečeným vepřovým masem s křupavou kůží a bylinkami. V Pise velmi oblíbený při pouličních slavnostech a trzích.
Torta co’ bischeri
Sladký koláč plněný rýží, kakaem, piniemi, rozinkami a kandovaným ovocem, typický pro město Pontasserchio nedaleko Pisy. Vyrábí se zejména při náboženských svátcích, ale ochutnat ho lze po celý rok.
Castagnaccio
Nízko pečený koláč z kaštanové mouky, vody, olivového oleje, rozmarýnu, piniových oříšků a rozinek. Tradiční podzimní dezert bez cukru, který odráží jednoduchost toskánské kuchyně.
Cantucci e Vin Santo
Suché mandlové sušenky, podávané s malou sklenkou sladkého vína Vin Santo. Tradiční závěr večeře, běžně podávaný v restauracích i domácnostech.
Trippa alla pisana
Dršťky vařené s rajčaty, bylinkami a parmazánem – jedno z typických rustikálních jídel města. Pokrm, který si zachoval své místo v místní kuchyni navzdory moderním trendům.
Tip redakce