Wizz Air ✈ Rumunsko - Transylvánie - obousměrné levné letenky do Sibiu z Vídně od 1 581 Kč
Představte si město, kde vás ze střech tak trochu sledují oči. Zní to strašidelně? Vůbec ne! Tohle je Sibiu, malebné město v srdci rumunské Transylvánie. A teď pozor: cesta za poznáním tohoto unikátního místa a branou do Karpat nemusí být drahá. Díky Wizz Air teď seženete obousměrné levné letenky do Sibiu z blízké Vídně, s cenami startujícími na 1 581 Kč. To je skvělý plán na výlet do Rumunska, které vás zaručeně překvapí, co myslíte?
Akční letenky do Sibiu
Letenky do Sibiu z Vídně od 1 581 Kč
Tip na levné letenky do Sibiu jsme vám přinesli naposled předloni. Využijte výhodného spoje do Transylvánie od aerolinek Wizz Air, který létá do Sibiu z Vídně a zpátky od 1 581 Kč!
Informace k tarifu do Sibiu
- Dopravce: Wizz Air
- Cestovní období: srpen 2025 až březen 2026
- Odlet: Vídeň (VIE) Vienna Intl Arpt Rakousko
- Přestup: přímý let - 1 hodina a 20 minut
- Přílet: Sibiu (SBZ) Sibiu Arpt Rumunsko
- Zavazadla: 1 příruční zdarma
Změna letenky: od 236 Kč
Umožní vám změnit datum odjezdu, destinaci nebo jakoukoli část vaší rezervace levné letenky.
Hlavní výhoda: nevyžaduje žádné doložení důvodu a lze jej využít z jakékoli příčiny. Libovolnou část rezervace můžete změnit i 3 dny před odjezdem a využít kredit na pokrytí dodatečných nákladů způsobených změnou, až do 80 % původní hodnoty rezervace.
Informace o dopravci
Hodnocení aerolinky Wizz Air
Wizz Air je maďarská ultra nízkonákladová letecká společnost, která patří mezi největší dopravce v Evropě. Její hlavní strategií je propojování měst ve střední a východní Evropě se zbytkem kontinentu a Blízkým východem za co nejnižší ceny.
- Cenová politika a služby Základní cena letenky zahrnuje pouze přepravu cestujícího s velmi malým příručním zavazadlem. Všechny další položky, jako větší kabinové zavazadlo, odbavené zavazadlo, výběr sedadla či občerstvení, jsou zpoplatněny.
- Flotila Společnost provozuje jednotnou a jednu z nejmladších flotil v Evropě, složenou výhradně z letadel rodiny Airbus A320 a A321, včetně moderních a úsporných verzí neo.
- Síť Specializuje se na hustou síť přímých letů. Vídeň je jednou z jejích nejdůležitějších základen, odkud nabízí desítky spojení, zejména do východní a jižní Evropy.
Přímé lety z Vídně do Sibiu
- Spojení Jedná se o přímý let bez přestupů operovaný společností Wizz Air z Vídně (VIE) do rumunského města Sibiu (SBZ) v Sedmihradsku.
- Období provozu a frekvence Linka je provozována celoročně, protože slouží nejen pro turistický ruch, ale i pro cestující za prací nebo za rodinou. Lety jsou nabízeny několikrát týdně.
- Doba letu a letadlo Let je velmi krátký, trvá přibližně 1 hodinu a 15 minut. Na trase jsou nasazovány letouny typu Airbus A320 nebo A321.
- Služby na palubě Veškeré občerstvení a nápoje jsou na palubě k dispozici za poplatek v rámci palubního prodeje (Wizz Café).
Jak se po příletu do Sibiu dostat z letiště?
Městský autobus (Tursib)
Nejlevnější a velmi praktickou možností je využití místní autobusové dopravy Tursib. Autobusová zastávka se nachází přímo před letištním terminálem. Několik autobusových linek spojuje letiště s různými částmi města, včetně hlavního vlakového nádraží (Gara Sibiu) a historického centra. Mezi klíčové linky patří 11, 112, 116, 117 a 118. Cesta do centra trvá přibližně 20-30 minut a jízdné je velmi nízké. Jízdenky lze zakoupit v automatech, v prodejních kioscích Tursib, přes mobilní aplikaci nebo někdy i bezkontaktně přímo v autobuse.
Taxi
Stanoviště taxíků se nachází přímo před příletovou halou. Taxi představuje rychlou a pohodlnou variantu. Cesta do historického centra Sibiu trvá přibližně 15 minut v závislosti na dopravě. Ceny jsou v porovnání se západní Evropou příznivé. Vždy trvejte na použití taxametru. Cena za jízdu do centra se obvykle pohybuje kolem 30-50 rumunských lei (RON).
Služby sdílené jízdy (Uber/Bolt)
Aplikace jako Uber a Bolt jsou v Sibiu plně funkční a velmi populární. Často nabízejí ceny, které jsou o něco nižší než u tradičních taxi. Po objednání jízdy přes aplikaci vás řidič vyzvedne na určeném místě před terminálem. Je to spolehlivá a často preferovaná alternativa k taxi.
Pronájem auta
Na letišti v Sibiu má své pobočky několik mezinárodních i místních autopůjčoven. Pronájem auta je ideální volbou, pokud plánujete prozkoumat širší oblast Transylvánie, včetně horské silnice Transfăgărășan nebo historických měst jako Sighișoara a Brašov. Doporučuje se rezervovat vozidlo s dostatečným předstihem online, zejména v hlavní sezóně.
Co dělat v Sibiu?
Sibiu, okouzlující srdce Transylvánie, je městem, které vás neustále sleduje svýma slavnýma "očima" – unikátními střešními okny, jež mu dodávají tajemnou a nezaměnitelnou tvář. Toto bývalé centrum transylvánských Sasů, s německým názvem Hermannstadt, je dnes živým kulturním ohniskem s dokonale zachovalým středověkým jádrem, které bylo v roce 2007 Evropským hlavním městem kultury. Červenec je navíc ideálním obdobím pro návštěvu, kdy teplé letní počasí přeje toulkám po dlážděných náměstích i výletům do okolních hor po legendárních silnicích.
Oči Transylvánie: 25 tipů, co dělat v Sibiu a okolí
- Velké náměstí (Piața Mare): Velkolepé hlavní náměstí, které je centrem veřejného života v Sibiu. Je lemováno barevnými historickými domy, včetně Brukenthalova paláce a katolického kostela. V létě se zde konají koncerty a festivaly, zatímco po zbytek roku je to ideální místo pro posezení v jedné z kaváren a pozorování okolního dění.
- Most lží (Podul Minciunilor): První litinový most v Rumunsku je jedním z nejznámějších symbolů a nejromantičtějších míst v Sibiu. Je opředen mnoha legendami – jedna praví, že se most roztřese, když na něm někdo pronese lež. Dnes je to oblíbené místo pro zamilované páry a nabízí malebný pohled na uličky Dolního města.
- Malé náměstí (Piața Mică): Okouzlující náměstí charakteristické svými podloubími a domy s "očima", které se na vás dívají ze střech. Dříve bylo centrem řemeslníků a obchodníků. Dnes zde najdete mnoho restaurací, kaváren a malé muzeum farmacie.
- Národní muzejní komplex ASTRA: Jeden z největších a nejlepších skanzenů v Evropě, který se rozkládá na obrovské ploše u jezera v lese Dumbrava. Projděte se po areálu s více než 300 autentickými stavbami z celého Rumunska, od selských usedlostí a kostelů po větrné a vodní mlýny. Je to fascinující cesta do rumunské venkovské minulosti, na kterou si vyhraďte alespoň půl dne.
- Věž Rady (Turnul Sfatului): Věž ze 13. století, která spojuje Velké a Malé náměstí, je jedním ze symbolů města. Vystoupejte po úzkých schodech na její vrchol a odměnou vám bude nádherný panoramatický výhled na červené střechy historického centra a pohoří Făgăraș v dálce.
- Luteránská evangelická katedrála: Gotická katedrála ze 14. století, která dominuje náměstí Piața Huet, nejstarší části města. Její 73 metrů vysoká věž je nejvyšší v Transylvánii a nabízí další skvělý výhled. Uvnitř si prohlédněte nádherné varhany a hrobku Mihaie Viteazula, syna rumunského knížete.
- Průchod schodů (Pasajul Scărilor): Malebný průchod ze 13. století, který spojuje Horní a Dolní město. Jeho kamenné schody a klenuté oblouky vytvářejí jednu z nejfotogeničtějších scenérií v Sibiu. Procházka tímto místem vás přenese do středověku.
- Dolní město (Orașul de Jos): Prozkoumejte klidnější a autentičtější část historického centra, která byla domovem řemeslníků. Je charakteristická delšími ulicemi, rustikálnějšími domy a zbytky městského opevnění s několika zachovalými věžemi.
- Opevněné saské kostely (UNESCO): V okolí Sibiu se nachází několik unikátních opevněných kostelů, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Udělejte si výlet do vesnic jako Biertan nebo Valea Viilor. Tyto kostely obehnané mohutnými hradbami sloužily jako útočiště pro místní obyvatele během invazí.
- Silnice Transfăgărășan: Legendární silnice, kterou slavný pořad Top Gear označil za jednu z nejlepších na světě, je velkolepým zážitkem. Tato vojenská silnice se v desítkách serpentin šplhá přes pohoří Făgăraș a nabízí dechberoucí scenérie. Pamatujte, že silnice je otevřena pouze v letních měsících (obvykle od července do října).
- Brukenthalův národní palác a muzeum: Nejvýznamnější muzeum umění v Sibiu, které sídlí v nádherném barokním paláci na Velkém náměstí. Bylo založeno baronem Samuelem von Brukenthalem a je jedním z nejstarších muzeí v Evropě. Jeho sbírky zahrnují díla evropského malířství od 15. do 18. století.
- "Oči Sibiu": Při procházkách městem neustále zvedejte zrak ke střechám. Unikátní střešní okna ve tvaru očí, která původně sloužila k větrání půd, se stala symbolem města. Dávají pocit, že jste neustále sledováni a dodávají městu tajemnou atmosféru.
- Ochutnávka transylvánské kuchyně: Sibiu je známé jako gastronomická destinace. V jedné z mnoha tradičních restaurací (crama) ochutnejte speciality jako "ciorbă" (kyselé polévky), "sarmale" (zelné závitky plněné masem), "mămăligă" (kukuřičná kaše) a vydatné masové pokrmy.
- Mărginimea Sibiului: Region malebných pasteveckých vesnic na úpatí pohoří Cindrel, jihozápadně od Sibiu. Vesnice jako Gura Râului nebo Sibiel si uchovaly své tradiční zvyky, architekturu a způsob života. Je to ideální místo pro poznání autentického rumunského venkova.
- Jezero a ledovcový kotel Bâlea: Nejvyšší bod silnice Transfăgărășan, kde najdete nádherné ledovcové jezero obklopené dramatickými horskými štíty. V létě je to oblíbené místo pro turistiku a odpočinek. V zimě je přístupné pouze lanovkou a nachází se zde ledový hotel.
- Hliněný zámek z Údolí víl (Castelul de Lut Valea Zânelor): Pohádkově vyhlížející stavba postavená výhradně z přírodních materiálů, jako je hlína, sláma a dřevo. Nachází se v malebném údolí a její organické tvary a oblé věžičky připomínají hobití obydlí. Je to velmi fotogenické a neobvyklé místo.
- Most Cetății a obranné věže: Projděte se podél pozůstatků středověkého opevnění, které kdysi chránilo Sibiu. Navštivte tři mohutné věže – Tesařskou, Hrnčířskou a Kovářskou – které jsou propojeny hradbami. Je to skvělý způsob, jak si představit původní rozsah a sílu městských hradeb.
- Pravoslavná katedrála Nejsvětější Trojice: Impozantní katedrála postavená na počátku 20. století po vzoru slavného chrámu Hagia Sofia v Istanbulu. Její novobyzantský styl s velkou centrální kupolí a bohatou vnitřní výzdobou je velkolepý. Je hlavním duchovním centrem pro pravoslavné věřící v regionu.
- Historické muzeum (Casa Altemberger): Součást Brukenthalova muzea, která se nachází v jedné z nejvýznamnějších gotických civilních staveb v Rumunsku. Expozice mapuje historii regionu Sibiu od pravěku po moderní dobu.
- Muzeum farmacie: Malé, ale okouzlující muzeum na Malém náměstí, které se nachází v budově, kde fungovala jedna z nejstarších lékáren v Rumunsku. Uvidíte zde staré lékárenské vybavení, nádoby na bylinky a homeopatickou sbírku zakladatele homeopatie Samuela Hahnemanna.
- Státní filharmonie Sibiu: Sídlí v historické budově Thalia Hall a má vynikající pověst. Pokud jste milovníkem klasické hudby, podívejte se na program a navštivte jeden z jejich koncertů.
- Pěší turistika v pohoří Făgăraș a Cindrel: Okolí Sibiu je rájem pro turisty. Pohoří Făgăraș, nejvyšší v Rumunsku, nabízí náročné vysokohorské túry, zatímco mírnější pohoří Cindrel je ideální pro lehčí procházky a poznávání pasteveckých krajin.
- Tradiční trhy: Kromě stálých trhů se ve městě a okolních vesnicích konají i týdenní trhy, kde můžete nakoupit čerstvé místní produkty, sýry, med a řemeslné výrobky. Je to skvělá příležitost, jak ochutnat autentické chutě Transylvánie.
- Modrý dům (Casa Albastră): Jedna z nejznámějších a nejkrásnějších budov na Velkém náměstí, která zaujme svou barokní architekturou a modrou fasádou. Dnes slouží jako galerie a kulturní prostor Brukenthalova muzea.
- Muzeum parních lokomotiv: Pro fanoušky železnice se kousek od hlavního nádraží nachází malé muzeum parních lokomotiv pod širým nebem. Ačkoliv exponáty nejsou v nejlepším stavu, je to zajímavý pohled do průmyslové historie Rumunska.
Na jaké počasí se připravit v Sibiu?
V Sibiu vás čeká typické vnitrozemské kontinentální klima s čtyřmi zřetelnými ročními obdobími. Poloha v blízkosti Karpat znamená teplá léta s možností bouřek a chladné, sněhové zimy.
Léto (červen – srpen) Léto je teplé a poměrně slunečné. Teploty se běžně pohybují mezi
, ale mohou vystoupat i přes . Odpoledne jsou poměrně časté dešťové přeháňky a bouřky, které přinášejí ochlazení.Podzim (září – listopad) Září bývá ještě často příjemně teplé, s barevnou krajinou. Od října se výrazně ochlazuje, přibývá deště a ranních mlh. Listopad je již chladný a sychravý.
Zima (prosinec – únor) Zima je chladná, s teplotami často pod bodem mrazu. Sněhová pokrývka je běžná a vytváří malebnou atmosféru historického města. Je potřeba se teple obléknout.
Jaro (březen – květen) Jaro je proměnlivé. Sníh taje a příroda se probouzí. Počasí může být nestálé, se střídáním slunečných dnů, deště a občas i chladnějšího počasí, zejména v březnu.
Na co se připravit právě teď (druhá polovina července) Cestujete do Sibiu v nejteplejším období roku:
- Očekávejte teplé dny s teplotami kolem . Může být i přes .
- Buďte připraveni na možnost odpoledních bouřek. Mohou být náhlé a silné. Deštník nebo lehká nepromokavá bunda je dobrý nápad.
- Večery a noci mohou být chladnější než u moře, hodí se lehká mikina nebo svetr.
- Zabalte si letní oblečení na den a něco teplejšího na večer.
Hlavní důvody, proč cestovat do Sibiu
Město, které vás sleduje: Unikátní střešní okna
Sibiu si vás okamžitě podmaní svou jedinečnou a lehce tajemnou atmosférou. Jeho nejznámějším prvkem jsou takzvané „oči Sibiu“ – charakteristické střešní vikýře na starých saských domech, které připomínají přimhouřené oči. Tento architektonický detail, který najdete po celém historickém centru, dodává městu nezaměnitelný a fotogenický ráz a pocit, že vás historie neustále pozoruje.
Velké a Malé náměstí – Živoucí srdce středověkého města
Historické jádro města tvoří několik propojených náměstí. Dominantou je velkolepé Velké náměstí (Piața Mare), lemované barevnými historickými budovami, katolickou katedrálou a Brukenthalovým palácem. Sousední, menší a intimnější Malé náměstí (Piața Mică) je plné kaváren a restaurací a nachází se zde i slavný Most lží, který je opředen mnoha legendami.
Cesta rumunským venkovem v muzeu ASTRA pod širým nebem
Jen kousek od města se nachází jeden z největších a nejpůsobivějších skanzenů v Evropě – Národní muzejní komplex ASTRA. Na obrovské ploše kolem jezera jsou zde soustředěny stovky autentických staveb z celého Rumunska, od venkovských usedlostí a větrných mlýnů až po dřevěné kostelíky. Je to fascinující cesta časem a rumunskými tradicemi.
Středověké hradby a obranné věže
Sibiu bylo ve středověku jedním z nejlépe opevněných měst v Transylvánii. Do dnešních dnů se dochovaly mohutné úseky městských hradeb a několik obranných věží, které patřily jednotlivým řemeslnickým cechům (Tesařská, Hrnčířská, Truhlářská věž). Projděte se po hradbách a vychutnejte si pohled na červené střechy Dolního města a vrcholky okolních hor.
Ideální základna pro objevování Transylvánie
Díky své poloze je Sibiu perfektním výchozím bodem pro poznávání pokladů Transylvánie. Můžete se odsud vydat na cestu po velkolepé horské silnici Transfăgărășan, která se vine přes pohoří Făgăraș. V okolí se také nachází řada unikátních opevněných saských kostelů zapsaných na seznamu UNESCO, jako jsou například Biertan nebo Valea Viilor.
Co ochutnat v Sibiu?
- Ciorbă: Tradiční rumunská kyselá polévka. V Sibiu a okolí je velmi populární Ciorbă de burtă (dršťková polévka) nebo Ciorbă de fasole cu afumătură (fazolová polévka s uzeným masem), často podávaná v chlebovém bochníku.
- Sarmale cu Mămăligă: Závitky z kysaného zelí (nebo vinných listů) plněné směsí mletého vepřového masa, rýže a cibule. Pomalu se vaří v rajčatové omáčce a podávají se s mămăligou (kukuřičnou polentou) a kopečkem zakysané smetany (smântână).
- Mici (nebo Mititei): "Maličcí". Grilované válečky z mletého masa (směs hovězího, jehněčího a vepřového) bez střívka, silně ochucené česnekem a kořením. Jsou to nejoblíbenější pouliční jídlo a pokrm připravovaný na grilu.
- Bulz: Tradiční pastýřské jídlo. Jedná se o kouli z kukuřičné polenty (mămăligă), která je naplněná slaným ovčím sýrem (brânză de burduf) a někdy i slaninou. Celé se to pak zapeče nebo ugriluje.
- Brânză de Burduf a Telemea de Sibiu: Místní sýry jsou pýchou regionu. Brânză de Burduf je výrazný, slaný ovčí sýr, který zraje v ovčím žaludku nebo smrkové kůře. Telemea de Sibiu je chráněný (CHZO) bílý sýr ve slaném nálevu, podobný fetě.
- Gulaș: Díky historickým vlivům je v Transylvánii velmi populární guláš. Je to vydatný masový pokrm dušený s cibulí a velkým množstvím papriky.
- Papanași: Slavný rumunský dezert. Velké smažené "koblížky" z těsta s tvarohem a krupicí. Podávají se horké, přelité zakysanou smetanou a ovocným džemem (nejčastěji višňovým nebo borůvkovým).
- Salam de Sibiu: Sibiňský salám. Prestižní uzenina s chráněným zeměpisným označením (CHZO), podobná uherskému salámu, s ušlechtilou plísní na povrchu.
Tip redakce
Sledujte nás
Získejte jako první nejnovější tipy na levné letenky