Co takhle se projet historickou tramvají po strmých kopcích a na vlastní oči vidět slavný Golden Gate Bridge? Přesně takové zážitky čekají v San Franciscu! A teď si k tomu přidejte ostrov Alcatraz, uvolněnou kalifornskou atmosféru a máte plán na parádní výlet do USA. A co je nejlepší? Máme pro vás hned 3 tipy na obousměrné levné letenky do San Francisca s cenami už od 9 990 Kč. To je super cena za cestu do jednoho z ikonických měst Ameriky, co říkáte?
Akční letenky San Francisco
3 tipy na levné letenky do San Francisca od 9 990 Kč
Dvě verze do San Franscisca s odlety z Prahy za solidní ceny již od 11 490 Kč. Komu by vyhovoval odlet z Mnichova, může mít zpáteční levné letenky do San Francisca za 9 990 Kč.
Informace k tarifu
- Dopravci: TAP, British Airways, Condor
- Cestovní období: září 2025 až březen 2026
- Odlety: Mnichov (MUC) - Německo a Praha (PRG) - Česko
- Přestup: dle tarifu
- Přílet: San Francisco (SFO) Arpt Spojené státy americké
- Zavazadla: dle tarifu
Změna letenky: od 1 224 Kč
Umožní vám změnit datum odjezdu, destinaci nebo jakoukoli část vaší rezervace levné letenky.
Hlavní výhoda: nevyžaduje žádné doložení důvodu a lze jej využít z jakékoli příčiny. Libovolnou část rezervace můžete změnit i 3 dny před odjezdem a využít kredit na pokrytí dodatečných nákladů způsobených změnou, až do 80 % původní hodnoty rezervace.
Jak se po příletu do San Francisca dostat z letiště?
BART (Bay Area Rapid Transit)
Toto je nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak se veřejnou dopravou dostat z letiště do centra San Francisca a dalších měst v oblasti Zálivu. Stanice BART na letišti SFO je přímo napojena na mezinárodní terminál a snadno dostupná ze všech ostatních terminálů pomocí bezplatného vláčku AirTrain. Vlaky jezdí v pravidelných intervalech a cesta do centra San Francisca (např. stanice Powell St. nebo Montgomery St.) trvá přibližně 30 minut. Jízdenky lze zakoupit v automatech na stanici ve formě papírové jízdenky nebo je výhodnější použít dobíjecí kartu Clipper Card, která je platná i na další dopravní systémy ve městě.
Služby sdílené jízdy (Uber/Lyft)
Aplikace jako Uber a Lyft jsou v San Franciscu velmi populární a plně funkční. Letiště SFO má pro tyto služby jasně vyhrazená místa pro vyzvednutí, která se liší podle terminálu. Pro přílety na vnitrostátních linkách se místo pro vyzvednutí obvykle nachází v 5. patře centrální parkovací garáže. Pro mezinárodní přílety je vyzvednutí obvykle na odletové (horní) úrovni u chodníku. Vždy se řiďte přesnými pokyny v aplikaci. Ceny jsou dynamické, ale často konkurenceschopné s taxi.
Taxi
Stanoviště taxíků se nacházejí u každého terminálu na příletové úrovni. Je to nejpohodlnější, ale zároveň nejdražší varianta. Všechny taxíky používají taxametr. Cesta do centra San Francisca trvá přibližně 25-45 minut v závislosti na dopravě a cena se pohybuje kolem 50-70 USD, plus spropitné.
Veřejné autobusy (SamTrans)
Pro cestovatele s velmi omezeným rozpočtem je nejlevnější variantou využití autobusů společnosti SamTrans. Několik linek (např. 292, 397 nebo ECR) spojuje letiště s různými částmi San Francisca a okolních měst. Jsou výrazně pomalejší než BART (cesta do centra může trvat i přes hodinu) a méně pohodlné s velkými zavazadly. Zastávky se nacházejí u jednotlivých terminálů.
Sdílené minibusy (Shared-Ride Vans)
Několik společností nabízí dopravu sdílenými minibusy, které vás odvezou z letiště přímo na vaši adresu. Tato možnost může být cenově výhodnější než soukromé taxi, pokud cestujete sami nebo v malé skupině. Cesta může trvat déle kvůli zastávkám pro ostatní cestující. Služby je obvykle nutné rezervovat předem online nebo je lze najít na vyhrazených přepážkách.
Pronájem auta
Všechny hlavní autopůjčovny mají své zastoupení v Rental Car Center, kam se snadno dostanete z jakéhokoliv terminálu bezplatným vláčkem AirTrain. Pronájem auta je vhodný, pokud plánujete cestovat i mimo San Francisco, například do vinařských oblastí Napa a Sonoma nebo po pobřeží. Pro pohyb po samotném městě se auto kvůli hustému provozu, strmým kopcům a extrémně drahému a obtížnému parkování nedoporučuje.
Co dělat v San Franciscu?
San Francisco, město postavené na strmých kopcích s výhledem na slavný záliv, je místem ikonických obrazů, od mostu Golden Gate zahaleného v mlze po historické tramvaje drkotající do kopců. Je to město s liberální duší, kde historie kontrakultury stojí v kontrastu k nejmodernějším technologiím. Pamatujte na slavný citát, že "nejchladnější zima, jakou jsem zažil, bylo léto v San Franciscu" – i v červenci buďte připraveni na chladný vítr a proměnlivé počasí a vždy se oblékejte ve vrstvách.
Město u zálivu: 25 tipů, co dělat v San Franciscu
-
Most Golden Gate (Golden Gate Bridge): Ikonický symbol města a jeden z nejznámějších mostů na světě. Jeho červenooranžová barva nádherně kontrastuje s modrou vodou zálivu a častou bílou mlhou. Přejděte ho pěšky, projeďte se po něm na kole nebo ho obdivujte z jedné z mnoha vyhlídek, jako je Battery Spencer na straně Sausalita pro klasický pohled.
-
Ostrov Alcatraz: Návštěva Alcatrazu, nechvalně proslulé ostrovní věznice uprostřed zálivu, je jedním z nejvyhledávanějších zážitků. Vynikající audioprohlídka, namluvená bývalými vězni a dozorci, vás provede celami a příběhy nejslavnějších trestanců, jako byl Al Capone. Vstupenky je naprosto nezbytné rezervovat s velkým, i několikaměsíčním, předstihem.
-
Jízda historickou tramvají (Cable Car): Jízda na jedné ze tří linek historické tramvaje je esencí sanfranciského zážitku. Držte se na vnějším stupátku, zatímco tramvaj drkotá nahoru a dolů po strmých kopcích města. Je to nejen zábava, ale i pohled do historie, kdy tento systém představoval technologický zázrak.
-
Rybářská přístavní hráz (Fisherman's Wharf): Živá a rušná turistická oblast s desítkami restaurací, obchodů se suvenýry a pouličních umělců. Ačkoliv je velmi komerční, je to skvělé místo, kde ochutnat krabí polévku v chlebové misce (clam chowder) a pozorovat ruch v přístavu. Odtud také vyplouvají lodě na Alcatraz.
-
Molo 39 (Pier 39): Součást Fisherman's Wharf, proslulá především svou hlučnou a línou kolonií lachtanů, kteří se celoročně vyhřívají na plovoucích molech. Kromě pozorování těchto zvířat zde najdete obchody, restaurace, akvárium a kolotoč. Je to skvělé místo pro rodiny s dětmi.
-
Čtvrť Haight-Ashbury: Vraťte se v čase do Léta lásky 1967 v této legendární čtvrti, která byla epicentrem hnutí hippies. Dnes je plná barevných viktoriánských domů, obchodů s vintage oblečením, hudebninami a alternativní kulturou. Je to místo s jedinečnou atmosférou, kde stále cítíte ducha 60. let.
-
Alamo Square a "Malované dámy" (Painted Ladies): Z tohoto malebného parku se naskýtá jeden z nejznámějších pohledů na San Francisco. V popředí stojí řada nádherných barevných viktoriánských domů, známých jako "Painted Ladies" nebo "Seven Sisters". V pozadí se za nimi tyčí panorama moderního centra města, což vytváří dokonalý fotografický kontrast.
-
Lombard Street: Proslulá jako "nejklikatější ulice na světě". Tento krátký úsek s osmi ostrými zatáčkami na strmém kopci Russian Hill je obklopen krásnými květinovými záhony. Sjeďte si ji autem nebo se projděte po schodech po stranách a obdivujte řidičské umění ostatních.
-
Golden Gate Park: Obrovská zelená oáza, která je dokonce větší než newyorský Central Park. Není to jen park na procházku; v jeho areálu najdete řadu samostatných atrakcí, jako je de Youngovo muzeum, Kalifornská akademie věd nebo Japonská čajová zahrada. Můžete si zde pronajmout kolo nebo se projet na šlapadle po jezeře Stow Lake.
-
Čínská čtvrť (Chinatown): Jedna z nejstarších a největších čínských čtvrtí v Severní Americe je fascinujícím městem ve městě. Projděte se pod Dračí bránou a objevujte ulice plné lékáren s tradiční medicínou, exotických trhů a restaurací nabízejících dim sum. Navštivte také továrnu na koláčky štěstí.
-
Čtvrť North Beach (Malá Itálie): Navzdory svému názvu zde pláž nenajdete, ale objevíte srdce italsko-americké komunity a centrum beatnické generace. Je plná italských restaurací, kaváren a pekáren. Vystoupejte na kopec Telegraph Hill k věži Coit Tower.
-
Věž Coit Tower: Věž ve stylu art deco, která se tyčí na vrcholu kopce Telegraph Hill. Byla postavena ve 30. letech a její interiér zdobí fascinující nástěnné malby zobrazující život v Kalifornii během Velké hospodářské krize. Z jejího vrcholu je nádherný 360stupňový výhled na město a záliv.
-
Čtvrť Mission District: Živá a barevná čtvrť s hlubokými latinskoamerickými kořeny, která je dnes také centrem hipsterské kultury. Je proslulá svými fantastickými taqueriemi a pouličním uměním, zejména v uličkách Clarion a Balmy Alley. Navštivte také historickou misii Dolores, nejstarší dochovanou stavbu ve městě.
-
Vyhlídka z Twin Peaks: Pro nejlepší panoramatický výhled na celé San Francisco se vydejte autem nebo autobusem na vrcholky Twin Peaks. Z výšky téměř 300 metrů uvidíte celé město, od mostu Golden Gate po Bay Bridge a ostrov Alcatraz. Buďte připraveni na silný vítr.
-
Kalifornská akademie věd (California Academy of Sciences): Neuvěřitelná instituce v Golden Gate Parku, která pod jednou "živou" střechou porostlou vegetací ukrývá akvárium, planetárium, přírodovědné muzeum a deštný prales. Je to architektonický i vědecký zázrak a skvělý program pro celou rodinu.
-
Exploratorium: Jedno z nejlepších interaktivních vědeckých muzeí na světě, které se nachází na mole Pier 15. Nabízí stovky exponátů, kde si můžete hrát a experimentovat s fyzikálními jevy, světlem, zvukem a lidským vnímáním. Je to neuvěřitelně zábavné a poučné místo.
-
SFMOMA (San Francisco Museum of Modern Art): Impozantní muzeum moderního a současného umění v čtvrti SoMa. Jeho sbírky zahrnují díla od umělců jako Andy Warhol, Jackson Pollock nebo Frida Kahlo. Samotná budova je architektonickým dílem a nabízí i venkovní sochařské terasy.
-
Ferry Building Marketplace: Historická budova trajektového terminálu byla přeměněna na ráj pro gurmány. Najdete zde obchody a stánky nejlepších lokálních výrobců, od řemeslných sýrů a chleba po čerstvé ústřice a kávu. V úterý, čtvrtek a sobotu se zde koná velký farmářský trh.
-
Japonská čajová zahrada (Japanese Tea Garden): Nejstarší veřejná japonská zahrada v USA, která se nachází v Golden Gate Parku. Je to oáza klidu s jezírky s koi kapry, pagodami, kamennými lucernami a tradičním čajovým domem. Procházka touto zahradou, zejména na jaře, kdy kvetou sakury, je magickým zážitkem.
-
Palace of Fine Arts: Monumentální stavba v římském stylu, původně postavená pro Panamsko-pacifickou výstavu v roce 1915. Její rotunda a kolonáda obklopující malebné jezírko jsou neuvěřitelně fotogenické a oblíbené pro svatby a procházky. Působí jako pozůstatek ztraceného antického města.
-
Výlet do Sausalita: Nasedněte na trajekt nebo si půjčte kolo a přejeďte přes Golden Gate Bridge do malebného městečka Sausalito. Toto bývalé rybářské městečko připomíná středomořskou riviéru a je známé svými hausbóty a galeriemi. Nabízí také nádherný výhled na panorama San Francisca.
-
Ghirardelli Square: Bývalá továrna na čokoládu, která byla přeměněna na náměstí s obchody a restauracemi. Hlavním lákadlem je stále velká prodejna a kavárna Ghirardelli, kde můžete ochutnat slavné čokoládové speciality a horkou čokoládu.
-
Lands End a Sutro Baths: Na severozápadním cípu města se nachází přírodní park Lands End, který nabízí divoké pobřeží a turistické stezky s úžasnými výhledy na Golden Gate Bridge. Prozkoumejte zde také tajemné ruiny Sutro Baths, kdysi obrovského komplexu veřejných lázní z konce 19. století.
-
Cable Car Museum: Bezplatné muzeum, které je zároveň funkční strojovnou pro celý systém lanových tramvají. Můžete zde sledovat obrovská kola a ocelová lana, která táhnou vozy po celém městě. Je to fascinující pohled do zákulisí této ikonické technologie.
-
Presidio: Bývalá vojenská základna přeměněná na obrovský národní park s kilometry turistických stezek, historickými budovami a nádhernými vyhlídkami. Najdete zde pláž Baker Beach s ikonickým pohledem na Golden Gate Bridge a také muzeum věnované Waltu Disneymu.
Na jaké počasí se připravit v San Franciscu?
V San Franciscu se připravte na velmi specifické a často chladné počasí, které je pravým opakem typické představy o slunné Kalifornii. Slavný citát říká, že „nejchladnější zima, jakou zažil, bylo léto v San Franciscu“. Klíčovým prvkem je studená mlha z oceánu, které místní přezdívají „Karl“.
Léto (červen – srpen) – Období mlhy Léto je paradoxně chladné, větrné a mlhavé. Teploty se často pohybují jen mezi 15–19 °C. Ráno a večer je město zahaleno v mlze, která se přes den může v některých čtvrtích rozpustit, ale u pobřeží často zůstává celý den.
Podzim (září – říjen) – Skutečné léto Toto je nejteplejší a nejslunečnější období v roce. Mlha ustupuje a teploty mohou dosáhnout příjemných 20–25 °C. Místní toto období nazývají „Indian Summer“ (babí léto) a je to ideální čas pro návštěvu.
Zima (listopad – únor) – Deštivé období Zima je mírná, ale deštivá. Teploty se pohybují kolem 10–14 °C. Není zde sníh ani silné mrazy, ale je třeba počítat s vlhkem a častými přeháňkami.
Jaro (březen – květen) – Proměnlivé období Jaro je proměnlivé, s ubývajícím deštěm a přibývajícím sluncem. Stále může být větrno a chladno, ale počasí se postupně zlepšuje.
Mikroklimata – klíč k pochopení města Počasí se může dramaticky lišit mezi jednotlivými čtvrtěmi. Čtvrti u oceánu (Sunset, Richmond) jsou nejchladnější a nejmlhavější. Naopak čtvrti více ve vnitrozemí a chráněné kopci (Mission, SoMa) jsou často slunečné a o několik stupňů teplejší. Během pár kilometrů můžete zažít zcela jiné počasí.
Na co se připravit právě teď (polovina července) Cestujete do San Francisca uprostřed jeho typického „studeného“ léta:
-
Nečekejte horko. Připravte se na denní teploty kolem 15–18 °C.
-
Ráno a večer bude pravděpodobně mlha a foukat chladný vítr.
-
Klíčem je vrstvení. Toto je nejdůležitější rada. Vezměte si tričko, mikinu nebo svetr a větrovku. Během dne si budete vrstvy oblékat a svlékat podle toho, ve které části města zrovna jste.
-
I když je chladno, slunce (když vysvitne) má sílu. Nezapomeňte na sluneční brýle.
-
Krátké kalhoty a letní šaty nechte spíše na dně kufru; mnohem více užijete džíny a bundu.
Hlavní důvody, proč cestovat do San Francisca
Ikonický most Golden Gate a tajemný ostrov Alcatraz
San Francisco je domovem dvou světoznámých symbolů. Projděte se nebo si projeďte na kole po mostě Golden Gate, obdivujte jeho majestátní červenou konstrukci a kochejte se výhledy na záliv a město, často zahalené v mlze. Poté nasedněte na loď a vydejte se na ostrov Alcatraz, kde vás audioprůvodce provede celami nechvalně proslulé federální věznice a přiblíží vám fascinující příběhy jejích nejslavnějších trestanců.
Mozaika osobitých čtvrtí od Haight-Ashbury po Chinatown
Skutečné kouzlo San Francisca spočívá v jeho rozmanitých čtvrtích, z nichž každá má naprosto odlišný charakter. Nasajte atmosféru léta lásky v bohémské čtvrti Haight-Ashbury, prozkoumejte jednu z nejstarších čínských čtvrtí v Severní Americe, vychutnejte si italský šarm v North Beach, nebo navštivte turistické molo Pier 39 s jeho slavnou a hlučnou kolonií lvounů.
Jízda historickou pozemní lanovkou po strmých kopcích
Jízda historickou pozemní lanovkou (cable car) je zážitkem, který si nesmíte nechat ujít. Tyto pohyblivé národní památky se lopotí do ikonických strmých kopců a nabízejí jedinečné výhledy a vzrušující jízdu. Držte se na vnějším stupátku, poslouchejte cinkání zvonů a pociťte vítr ve vlasech – je to ten nejklasičtější způsob, jak zažít topografii města.
Obří sekvoje v Muir Woods a oáza klidu v Golden Gate Parku
Jen kousek cesty za městem se nachází národní památník Muir Woods, kde se můžete procházet mezi majestátními a prastarými sekvojemi, nejvyššími stromy na světě. Přímo ve městě pak najdete obrovský Golden Gate Park, zelenou oázu větší než newyorský Central Park, která ukrývá botanické zahrady, muzea a jezera.
Panoramatické výhledy, strmé ulice a slavná mlha
Díky své poloze na kopcovitém poloostrově nabízí San Francisco na každém kroku dechberoucí výhledy. Vyjeďte na vrcholky Twin Peaks pro 360stupňové panorama celého města a zálivu. Připravte se také na slavnou sanfranciskou mlhu, která se v letních měsících často převaluje přes kopce a dodává městu jeho charakteristickou, tajemnou atmosféru.
Chuť sourdough chleba, čerstvých krabů a Mission burrita
Kulinářská scéna města je stejně pestrá jako jeho obyvatelstvo. V rybářské čtvrti Fisherman's Wharf musíte ochutnat krémovou polévku clam chowder podávanou v misce z místního kváskového chleba sourdough. Nenechte si ujít ani čerstvě uloveného kraba Dungeness nebo obří a lahodné burrito v latinskoamerické čtvrti Mission.
Co ochutnat v San Franciscu
-
Clam Chowder in a Sourdough Bread Bowl: Ikonická polévka z mušlí podávaná ve vydlabaném bochníku místního kvasového chleba. Krémová polévka (New England style) v kombinaci s typicky nakyslým chlebem je zážitek spojený především s oblastí Fisherman's Wharf.
-
Sourdough Bread (Kvasový chléb): Samotný chléb je institucí. Díky unikátnímu místnímu kvasu (Lactobacillus sanfranciscensis) má nezaměnitelnou, lehce nakyslou chuť. Mnoho pekáren, jako je slavná Boudin Bakery, ho peče již více než 150 let.
-
Cioppino: Vydatný rybí guláš, který vznikl v San Franciscu v italsko-americké komunitě rybářů. Jedná se o směs různých mořských plodů (krab Dungeness, krevety, mušle, slávky, ryby) v bohaté omáčce z rajčat a vína.
-
Mission Burrito: Obří burrito, které má původ v sanfranciské čtvrti Mission. Velká pšeničná tortilla je naplněna rýží, fazolemi, masem (často grilovaným hovězím carne asada), salsou, guacamole a zakysanou smetanou. Je to kompletní jídlo v jednom.
-
Dungeness Crab (Krab Dungeness): Místní delikatesa, dostupná přibližně od listopadu do června. Tento velký krab je známý svým sladkým a jemným masem. Nejčastěji se podává vařený v páře s rozpuštěným máslem, nebo jako součást pokrmu Cioppino.
-
"It's-It" Ice Cream Sandwich: Místní kultovní sladkost. Je to kopeček zmrzliny (původně vanilkové) mezi dvěma ovesnými sušenkami, celé namočené v hořké čokoládě. Vynález ze San Francisca z roku 1928.
-
Dim Sum: San Francisco má jednu z nejstarších a největších čínských čtvrtí v Severní Americe, a jeho Dim Sum (malé porce různých jídel podávané v napařovacích košíčcích) je legendární. Ochutnejte knedlíčky har gow (s krevetami) nebo siu mai (s vepřovým).
-
Hangtown Fry: Omeleta, která vznikla v době zlaté horečky. Tradičně obsahuje smažené ústřice, slaninu a cibuli.
-
Ghirardelli Chocolate: Čokoládovna Ghirardelli je historickou součástí města. Návštěva náměstí Ghirardelli Square a ochutnávka horkého čokoládového poháru (Hot Fudge Sundae) je klasickým zážitkem.
-
Farm-to-Table Cuisine: I když to není konkrétní jídlo, San Francisco je jedním z center hnutí "z farmy na stůl", které klade důraz na čerstvé, sezónní a lokální suroviny. Návštěva restaurace, která se řídí touto filozofií, je klíčovou součástí místní gastronomické scény.