Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy na levné lety

Smartwings ✈ Řecko - zpáteční letenky na Rhodos z Prahy na prázdniny 4 790 Kč

Prázdniny jsou v plném proudu a vy ještě sedíte doma? Pojďme to rychle změnit! Co takhle se sbalit a za pár dní se procházet po hradbách středověkého města v Řecku nebo odpočívat na prosluněné pláži? Přesně tohle nabízí Rhodos! A teď pozor: našli jsme zpáteční levné letenky na Rhodos z Prahy s oblíbenou českou aerolinkou Smartwings ještě na prázdniny, a to za 4 790 Kč. To je super last minute nabídka na pořádnou dávku řeckého slunce, nemyslíte?

Akční letenky na Rhodos

Prázdninové lety Rhodos z Prahy 4 790 Kč

Máte rádi last minute nabídky, díky kterým se dostanete k zajímavým cestám. Takovou je i nabídka české nízkonákladovky Smartwings, která nyní nabízí zpáteční letenky na řecký ostrov Rhodos s odletem z Prahy na červenec i srpen za lákavých 4 790 Kč. Termínů je dostatek, jen je potřeba si pospíšit.

Informace k tarifu na Rhodos z Prahy

  • Dopravce: Smartwings
  • Cestovní období: červenec až říjen
  • Odlet: Praha (PRG) Václav Havel Arpt Česká republika
  • Přestup: přímé lety - dvě hodiny  a 50 minut
  • Přílet: Rhodos (RHO) Diagoras Arpt Řecko
  • Zavazadla: 1 příruční zdarma (56cm x 45cm x 25cm)

Změna letenky: 587 Kč

Umožní vám změnit datum odjezdu, destinaci nebo jakoukoli část vaší rezervace levné letenky.

Hlavní výhoda: nevyžaduje žádné doložení důvodu a lze jej využít z jakékoli příčiny. Libovolnou část rezervace můžete změnit i 3 dny před odjezdem a využít kredit na pokrytí dodatečných nákladů způsobených změnou, až do 80 % původní hodnoty rezervace.

Informace o dopravci

Hodnocení aerolinky Smartwings

Smartwings je největší česká letecká společnost, která se specializuje na přímé lety z českých letišť do populárních dovolenkových destinací. Jejím cílem je nabídnout cenově dostupnou a přímou přepravu do rekreačních oblastí.

  • Model a služby Funguje na hybridním modelu pravidelných linek a charterových letů pro cestovní kanceláře. Na většině evropských letů je občerstvení zpoplatněno formou prodeje (Buy on Board).
  • Flotila Flotilu tvoří výhradně letadla typu Boeing 737 různých verzí, včetně moderních variant MAX.
  • Komfort Prostor a vybavení na palubě odpovídají standardu běžnému u nízkonákladových a charterových dopravců. Letadla nejsou vybavena zábavními obrazovkami v sedadlech.

Přímé lety z Prahy na Rhodos

  • Spojení Jedná se o přímý let bez přestupů operovaný společností Smartwings. Linka z Prahy (PRG) na řecký ostrov Rhodos (RHO) patří mezi nejtradičnější a nejvytíženější letní trasy společnosti.
  • Období provozu a frekvence Linka je typicky charterová a je v provozu v letní sezóně, přibližně od května do října. V hlavní sezóně (červenec a srpen) jsou lety nabízeny s extrémně vysokou frekvencí, často i několikrát denně, aby obsloužily turnusy cestovních kanceláří.
  • Doba letu a letadlo Let trvá přibližně 2 hodiny a 45 minut. Na trase je nasazován letoun typu Boeing 737.
  • Služby na palubě Rozsah služeb se liší. Většina kapacity letu je prodána cestovním kancelářím, které si mohou pro své klienty objednat základní občerstvení (obvykle nápoj a malý snack). U malého počtu individuálně prodaných letenek je občerstvení zpravidla za poplatek.

Jak se po příletu na Rhodos dostat z letiště?

Veřejné autobusy

Nejlevnější způsob dopravy je využití veřejných autobusů. Autobusová zastávka se nachází přibližně 300 metrů vlevo od východu z příletové haly. Autobusy provozované společností RODA jezdí v pravidelných intervalech (obvykle každých 20-30 minut během dne) z letiště do hlavního města Rhodos (na hlavní autobusové nádraží). Cesta trvá přibližně 30-40 minut a jízdné je velmi nízké. Pokud míříte do jiných letovisek na ostrově, jako je Faliraki, Lindos nebo Kolymbia, musíte nejprve dojet tímto autobusem do hlavního města Rhodos a zde přestoupit na jinou autobusovou linku směřující do vaší destinace.

Taxi

Stanoviště oficiálních taxíků (tmavě modré barvy se světlou střechou) se nachází přímo před příletovou halou. Je to nejpohodlnější a nejrychlejší varianta. Cesta do města Rhodos trvá asi 20-25 minut a cena se pohybuje kolem 25-30 EUR. Do letoviska Faliraki to stojí přibližně 30-35 EUR, do vzdálenějšího Lindosu pak počítejte s cenou kolem 70-80 EUR. Doporučuje se vždy potvrdit přibližnou cenu s řidičem před zahájením jízdy.

Transfer od cestovní kanceláře nebo hotelu

Pro většinu turistů, kteří na Rhodos cestují v rámci organizovaného zájezdu, je transfer z letiště do hotelu již zajištěn cestovní kanceláří. Po příletu najdete v hale zástupce, který vás nasměruje k připravenému autobusu. Pokud cestujete individuálně, některé hotely nabízejí možnost objednat si soukromý transfer za poplatek, což je nutné si s nimi domluvit předem.

Pronájem auta

Na letišti Rhodos a v jeho bezprostřední blízkosti sídlí velké množství mezinárodních i místních autopůjčoven. Pronájem auta je ideální volbou pro ty, kteří chtějí flexibilně prozkoumat celý ostrov. Vzhledem k vysoké poptávce, zejména v letní sezóně, se důrazně doporučuje rezervovat vozidlo s velkým předstihem online, abyste si zajistili dobrou cenu a dostupnost.

Soukromé a sdílené transfery

Pro zaručený odvoz za předem stanovenou cenu, zejména pokud míříte do vzdálenějších letovisek a nechcete přestupovat v hlavním městě, si můžete online objednat soukromý transfer nebo místo ve sdíleném minibusu. Řidič vás bude očekávat v příletové hale. Je to pohodlná alternativa k taxi, vhodná pro rodiny nebo skupiny.

Služby sdílené jízdy

Mezinárodní aplikace pro sdílenou jízdu jako Uber nebo Bolt na ostrově Rhodos běžně nepůsobí nebo mají velmi omezenou a nespolehlivou funkci. Pro individuální dopravu z letiště je nutné využít výše uvedené ověřené metody.

Co dělat na ostrově Rhodos?

Rhodos, největší z ostrovů Dodekanés a bájný domov slunečního boha Hélia, je místem, kde se mohutné hradby středověkých rytířů tyčí nad plážemi a šumícím Egejským mořem. Jeho hlavní město je jednou z nejlépe zachovaných opevněných osad na světě, zatímco pobřeží lemují zlatavé pláže a starověké akropole. Červenec je navíc ideálním měsícem pro návštěvu, kdy slunce zaručuje dokonalé dny na pláži a v Údolí motýlů vrcholí jedinečné přírodní divadlo.

Ostrov rytířů a slunce: 25 tipů, co dělat na Rhodu

  1. Středověké město Rhodos (UNESCO): Jedno z nejlépe dochovaných a největších obydlených středověkých měst v Evropě. Procházka jeho dlážděnými uličkami, obklopenými čtyřkilometrovým pásem mohutných hradeb, je jako cesta do minulosti. Objevujte skryté mešity, byzantské kostely a kamenné domy, kde se historie snoubí se současným životem.
  2. Palác velmistrů: Mohutná pevnost uvnitř pevnosti je korunním klenotem a dominantou Starého města. Původně byzantská citadela byla ve 14. století přestavěna Rytíři svatého Jana na jejich administrativní centrum a rezidenci. Dnes v jeho zdech sídlí muzeum, kde můžete obdivovat nádherné podlahové mozaiky a velkolepé sály.
  3. Rytířská ulice (Odos Ippoton): Nejzachovalejší středověká ulice v Evropě, která vede přímo k Paláci velmistrů. Byla to hlavní tepna rytířské čtvrti a je lemována kamennými "hostinci" jednotlivých národností (jazyků), kde rytíři bydleli. Procházka po této ulici je jako vstoupit do kulis historického filmu.
  4. Lindos a jeho Akropole: Malebná bílá vesnička, jedna z nejkrásnějších v celém Řecku, se rozprostírá pod majestátní akropolí. Propleťte se labyrintem úzkých uliček a poté vystoupejte (pěšky nebo na oslíkovi) na vrchol k antickému chrámu Athény Lindské, který je obklopen hradbami postavenými rytíři. Výhledy na záliv svatého Pavla jsou odtud naprosto úchvatné.
  5. Údolí motýlů (Petaloudes): Unikátní přírodní rezervace, která v letních měsících ožívá jedinečným přírodním divadlem. Tisíce motýlů druhu přástevník kostivalový sem přilétají kvůli specifickému mikroklimatu a vůni pryskyřice. Procházka po dřevěných lávkách podél potoka ve stínu stromů, jejichž kmeny jsou doslova obsypány motýly, je magickým zážitkem.
  6. Zátoka Anthonyho Quinna: Malá a neuvěřitelně fotogenická zátoka nedaleko Faliraki s tyrkysovou vodou, obklopená skalami a borovicemi. Zátoka dostala své jméno po slavném herci, který si toto místo zamiloval během natáčení filmu "Děla z Navarone". Je to ideální místo pro šnorchlování a relaxaci.
  7. Přístav Mandraki: Starověký přístav hlavního města, jehož vjezd podle legendy střežil slavný Rhodský kolos, jeden ze sedmi divů světa. Dnes na jeho místě stojí dva sloupy se sochami jelena a laně, symboly ostrova. Projděte se po molu se třemi středověkými větrnými mlýny a pevností svatého Mikuláše.
  8. Prasonisi: Nejjižnější cíp ostrova, který je rájem pro milovníky windsurfingu a kitesurfingu. Jedná se o poloostrov spojený s pevninou úzkým pruhem písku, který vytváří dvě pláže – jednu s klidnou vodou a druhou s vlnami a silným větrem. Je fascinující pozorovat, jak se zde setkává Egejské a Středozemní moře.
  9. Starověký Kamiros: Třetí nejvýznamnější starověké město na Rhodu, často přezdívané "řecké Pompeje". Město nebylo zničeno bitvou, ale opuštěno po zemětřesení, takže si můžete prohlédnout pozůstatky domů, agory a dórského chrámu. Rozkládá se na svahu s krásným výhledem na moře.
  10. Pláž Tsambika: Jedna z nejkrásnějších a nejdelších písečných pláží na ostrově, která se nachází na východním pobřeží. Její jemný zlatavý písek a pozvolný vstup do moře ji činí ideální pro rodiny s dětmi. Nad pláží se na strmém kopci tyčí klášter Panagia Tsambika, ke kterému vede 300 schodů.
  11. Akropole v Rhodu (Monte Smith): Na kopci nad moderním městem se nacházejí pozůstatky antické akropole. Můžete zde obdivovat částečně zrekonstruovaný Apollónův chrám, antický stadion a malé divadlo (odeon). Je to oblíbené místo pro procházky a pozorování západu slunce nad Egejským mořem.
  12. Sedm pramenů (Epta Piges): Zelená oáza ve vnitrozemí ostrova, kde ze sedmi pramenů vytéká potok, který se vlévá do malého umělého jezírka. Pro dobrodružné povahy je zde možnost projít úzkým a tmavým 186 metrů dlouhým tunelem, kterým proudí voda. Je to příjemné osvěžení v horkém letním dni.
  13. Hrad Monolithos: Dramatické ruiny benátského hradu ze 15. století, postavené na obrovské osamocené skále na jihozápadním pobřeží. Výstup k hradu je odměněn neuvěřitelnými panoramatickými výhledy na moře a okolní ostrovy. Je to jedno z nejlepších míst pro pozorování západu slunce.
  14. Archeologické muzeum v Rhodu: Muzeum sídlí v impozantní budově bývalého špitálu Rytířů svatého Jana ze 15. století. Jeho sbírky zahrnují nálezy z celého ostrova od mykénského období až po římskou éru. Nejznámějším exponátem je socha Afrodity Rhodské.
  15. Hora Filerimos: Kopec, na kterém se nacházela akropole starověkého města Ialyssos. Dnes zde najdete zbytky chrámu Athény, raně křesťanskou baziliku a klášter postavený rytíři. Projděte se po "křížové cestě" lemované cypřiši až k obrovskému betonovému kříži s úžasným výhledem na severozápadní pobřeží.
  16. Výlet lodí na ostrov Symi: Udělejte si celodenní výlet na jeden z nejmalebnějších ostrovů v Egejském moři. Přístav Gialos na Symi vás okouzlí svými neoklasicistními domy v pastelových barvách, které se šplhají do kopců. Během výletu často navštívíte i klášter Panormitis, významné poutní místo.
  17. Pláž Faliraki: Nejživější a nejrušnější letovisko na ostrově s dlouhou písečnou pláží. Je to centrum zábavy a nočního života s nesčetnými bary, kluby a restauracemi. Nabízí také obrovské množství vodních sportů a velký aquapark.
  18. Hrad Kritinia: Další z rytířských hradů, postavený na kopci s úžasným výhledem na západní pobřeží a ostrov Chalki. Kombinuje byzantské a středověké architektonické prvky. Je to skvělé místo pro prozkoumávání a fotografování.
  19. Vinařství a místní víno: Rhodos má dlouhou tradici v pěstování vína. Navštivte jedno z místních vinařství, jako je Emery v horské vesnici Embonas, a ochutnejte místní odrůdy, zejména bílé Athiri a červené Mandilaria.
  20. Hora Profitis Ilias: Třetí nejvyšší hora ostrova, která nabízí únik před letním horkem do stínu borových a cypřišových lesů. Na vrcholu se nacházejí dvě budovy ve stylu alpských chat, které zde postavili Italové ve 30. letech. Nachází se zde i vila, která měla sloužit Mussolinimu.
  21. Mořské akvárium (Hydrobiologická stanice): Nachází se na nejsevernějším cípu ostrova v budově ve stylu art deco. Nabízí pohled do podmořského světa Egejského moře. Je to zajímavá a vzdělávací zastávka, zejména pro rodiny s dětmi.
  22. Pláž a klášter Agathi: Krásná a chráněná písečná pláž s mělkou vodou. Na jejím okraji se ve skále nachází malý středověký kostelík. Nedaleko se také tyčí ruiny hradu Feraklos.
  23. Ochutnávka místní kuchyně: Kromě klasické řecké kuchyně ochutnejte i rhodské speciality. Mezi ně patří "pitaroudia" (cizrnové placičky), "lakani" (kozí maso s cizrnou vařené v hliněném hrnci) a různé druhy mořských plodů.
  24. Byzantské muzeum v Rhodu: Nachází se v bývalém katedrálním kostele Panagia tou Kastrou ve Starém městě. Hostí sbírku fresek a ikon z byzantského a post-byzantského období. Je to skvělý pohled do duchovního umění ostrova.
  25. Procházka po středověkých hradbách: Část mohutných hradeb, které obklopují Staré město, je přístupná veřejnosti (obvykle v odpoledních hodinách). Procházka po jejich vrcholu nabízí jedinečnou perspektivu na spleť uliček, mešit a paláců uvnitř i na moderní město a přístav vně.

Na jaké počasí se připravit na Rhodosu?

Na ostrově Rhodos vás čeká klasické horké středomořské klima. Patří k nejslunečnějším místům v Evropě, takže se můžete těšit na spoustu slunce, zejména v létě. Léta jsou velmi horká a suchá, zimy mírné a vlhčí.

Léto (červen – srpen) Je to vrchol sezóny s intenzivním horkem. Teploty pravidelně dosahují a mohou být i vyšší. Déšť je naprostou raritou. V tomto období často fouká osvěžující severní vítr Meltemi, který zpříjemňuje horko, ale může rozvlnit moře na západním pobřeží.

Podzim (září – listopad) Září je stále velmi teplé a slunečné, moře je maximálně prohřáté. Od října se postupně ochlazuje a zvyšuje se pravděpodobnost dešťových přeháněk.

Zima (prosinec – únor) Zima je mírná, s teplotami přes den kolem . Je to nejdeštivější část roku, ostrov se zelená.

Jaro (březen – květen) Jaro je ideální pro poznávání památek a turistiku. Ostrov kvete, teploty jsou příjemné () a je převážně slunečno.

Na co se připravit právě teď (druhá polovina července) Cestujete na Rhodos v samém vrcholu léta a turistické sezóny:

  • Očekávejte horké, suché a slunečné počasí. Teploty se budou stabilně pohybovat nad , často i k .
  • Déšť je extrémně nepravděpodobný.
  • Buďte připraveni na vítr Meltemi. Pokud preferujete klidné moře, východní pobřeží (např. Faliraki, Kolymbia, Lindos) je chráněnější než větrné západní pobřeží.
  • Nezbytností je ochrana proti slunci: opalovací krém s vysokým faktorem, pokrývka hlavy a sluneční brýle.
  • Moře je perfektně prohřáté a ideální ke koupání.

Hlavní důvody, proč cestovat na Rhodos

Cesta do středověku v opevněném městě rytířů

Hlavním lákadlem Rhodosu je jeho dokonale zachovalé středověké město, zapsané na seznamu UNESCO a považované za jedno z nejlepších v Evropě. Projděte se po dlážděné Ulici rytířů, kde sídlily jednotlivé národnosti rytířského řádu svatého Jana, a vystoupejte k monumentálnímu Paláci velmistrů, který působí jako pevnost v pevnosti. Celé staré město je živým labyrintem plným náměstí, mešit, kostelů a obchůdků.

Bílá vesnička Lindos a antická akropole nad mořem

Druhým nejikoničtějším místem na ostrově je bezesporu Lindos. Tato malebná vesnička s bílými domky a úzkými uličkami leží na úpatí strmé skály, na jejímž vrcholu se tyčí antická akropole. Vystoupejte nahoru a obdivujte pozůstatky starověkého chrámu bohyně Athény, obehnané středověkými hradbami. Výhled na okolní zátoky, včetně zátoky svatého Pavla ve tvaru srdce, je naprosto dechberoucí.

Rozmanité pláže od rušného Faliraki po malebnou zátoku Anthonyho Quinna

Rhodos nabízí desítky pláží pro každý vkus. Východní pobřeží s klidnějším mořem je domovem dlouhých písečných pláží, jako je Tsambika, nebo živého letoviska Faliraki, které je centrem zábavy a vodních sportů. Pro romantickou atmosféru se vydejte do fotogenické zátoky Anthonyho Quinna se smaragdově zelenou vodou. Větrnější západní pobřeží je zase rájem pro milovníky windsurfingu a kitesurfingu.

Údolí motýlů a chladivé oázy vnitrozemí

Unikněte letnímu horku a navštivte přírodní zajímavosti ve vnitrozemí ostrova. V letních měsících ožívá Údolí motýlů (Petaloudes), kde se na stromy a skály slétají tisíce motýlů druhu přástevník kostivalový a vytvářejí jedinečnou podívanou. Dalším oblíbeným místem je Sedm pramenů (Epta Piges), zelená oáza s jezírkem, potůčky a proslulým úzkým tunelem, kterým můžete projít.

Zapomenutá města a dědictví antického Řecka

Historie Rhodosu sahá daleko před příchod rytířů. Prozkoumejte rozlehlé archeologické naleziště starověkého města Kamiros, které je pro svou zachovalost často přezdíváno „řecké Pompeje“. Můžete se zde procházet po základech domů, chrámů a agory a představit si, jak vypadal život v jednom ze tří původních mocných městských států na ostrově.

Co ochutnat na Rhodosu

  • Pitaroudia: Nejslavnější rhodský předkrm (meze). Jsou to smažené placičky nebo kuličky. Nejčastěji se připravují z cizrny (revithokeftedes), ale existují i verze s cibulí, rajčaty nebo cuketou, vždy ochucené čerstvými bylinkami jako je máta.
  • Lakani: Tradiční jídlo z jednoho hrnce. Jedná se o pomalu dušené hovězí nebo kozí maso s "chondros" (drcená pšenice, podobná bulguru), rajčaty a kořením (často skořicí a hřebíčkem), pečené v hliněné nádobě.
  • Giaprakia: Místní název pro plněné vinné listy (dolmades). Na Rhodosu jsou často plněné mletým masem a rýží a pomalu vařené v citronové omáčce.
  • Melekouni: Tradiční rhodská sladkost, která se často podává na svatbách a oslavách. Je to měkká tyčinka vyrobená ze sezamových semínek, tymiánového medu, mandlí a koření jako je skořice a muškátový oříšek. Je zdravá, energická a velmi chutná.
  • Symian Shrimp (Garidaki Symiako): Ačkoliv pocházejí ze sousedního ostrova Symi, tyto malé krevety jsou na Rhodosu nesmírně populární. Jsou velmi drobné, sladké a smaží se vcelku, takže se jedí i s krunýřem.
  • Makarounes: Druh místních ručně vyráběných těstovin. Často se podávají s jednoduchou omáčkou z karamelizované cibulky a posypané místním sýrem.
  • Kapamas: Slavnostní pokrm z kozího nebo jehněčího masa. Maso se peče pomalu v hliněné nádobě s cibulí, česnekem a rajčaty, dokud není zcela měkké.
  • Rhodské víno: Ostrov má dlouhou vinařskou tradici sahající až do starověku. Určitě ochutnejte vína z místních odrůd, jako je bílé Athiri nebo červené Mandilaria, které se pěstují zejména v oblasti vesnice Embonas.

Tip redakce