Afrika ✈ Tunisko - zpáteční levné letenky do Tunisu z Prahy a Vídně 4 990 Kč
Bílé domky s modrými okenicemi na útesu nad mořem a vůně koření v uličkách staré mediny. Zní to jako plán na parádní výlet? Přesně tohle je Tunis! A teď si k tomu přidejte ozvěny starověkého Kartága a máte skvělou dovolenou na prahu Afriky. A co je nejlepší? Máme pro vás tip na zpáteční levné letenky do Tunisu z Prahy i Vídně za 4 990 Kč. To je super cena za objevování barevného Tuniska!
Akční letenky Tunis
Letenky do Tunisu z Prahy za 4 990 Kč
Německá národní 4* aerolinka Lufthansa létá do Tunisu z Prahy i Vídně. Letenky do města Tunis je v tuto chvíli možné koupit v akci. Zpáteční lety z Prahy stojí 4 990 Kč. Linka z Prahy je s 300 korunovým příplatkem.
Informace k tarifům do Tunisu
- Dopravce: Lufthansa
- Cestovní období: listopad 2025 až březen 2026
- Odlety: Praha (PRG) - Česko, nebo Vídeň (VIE) - Rakousko
- Přestup: Frankfurt (FRA) Frankfurt Intl Německo
- Přílety: Tunis (TUN) Carthage Arpt Tunisko
- Zavazadla: 1 palubní zdarma (55cm x 40cm x 23cm)
Změna letenky: 612 Kč
Umožní vám změnit datum odjezdu, destinaci nebo jakoukoli část vaší rezervace levné letenky.
Hlavní výhoda: nevyžaduje žádné doložení důvodu a lze jej využít z jakékoli příčiny. Libovolnou část rezervace můžete změnit i 3 dny před odjezdem a využít kredit na pokrytí dodatečných nákladů způsobených změnou, až do 80 % původní hodnoty rezervace.
Informace o dopravci
Hodnocení aerolinky Lufthansa
Lufthansa je německá národní letecká společnost, zakládající člen Star Alliance a jedna z největších a nejprestižnějších aerolinek na světě. Je obecně považována za prémiového dopravce a je synonymem pro německou preciznost, efektivitu a spolehlivost.
- Kvalita a služby Společnost si dlouhodobě drží vysoké hodnocení kvality služeb. Na dálkových letech poskytuje plný servis. Na kratších letech po Evropě je servis zjednodušený, obvykle zahrnuje nápoj a malý snack, s možností zakoupení dalšího občerstvení.
- Síť a uzly Její hlavní přestupní uzly ve Frankfurtu nad Mohanem (FRA) a v Mnichově (MUC) patří mezi nejrušnější v Evropě a nabízejí hustou síť spojení do celého světa.
- Flotila Provozuje obrovskou a rozmanitou flotilu letadel Airbus a Boeing pro všechny typy tratí.
Lety z Prahy a Vídně do Tunisu
Cesta do města Tunis (TUN) se společností Lufthansa vždy zahrnuje jeden přestup na některém z jejích německých uzlů, nejčastěji ve Frankfurtu (FRA) nebo Mnichově (MUC). Přímé lety z Prahy ani Vídně neprovozuje.
- Z Prahy (PRG) Let se skládá ze dvou částí: krátkého letu z Prahy do Frankfurtu nebo Mnichova (doba letu cca 1 hodina) a následného letu z německého uzlu do Tunisu (doba letu cca 2 hodiny a 30 minut).
- Z Vídně (VIE) Struktura cesty je identická. První let je z Vídně do Frankfurtu nebo Mnichova (doba letu cca 1 hodina a 15 minut) a poté následuje let do Tunisu.
- Důležité informace Na všech úsecích jsou typicky nasazována letadla z rodiny Airbus A320. Odbavená zavazadla jsou automaticky přeložena v Německu a cestující si je vyzvedne až v Tunisu. Pro turistické cesty do Tuniska v délce do 90 dnů nepotřebují občané ČR vízum.
Jak se po příletu do Tunisu dostat z letiště?
Taxi
Nejjednodušší, nejrychlejší a nejpohodlnější způsob dopravy. Stanoviště oficiálních žlutých taxíků se nachází přímo před východem z příletové haly. Je naprosto klíčové trvat na použití taxametru ("compteur" francouzsky), což vám zaručí spravedlivou a regulovanou cenu. Cesta do centra Tunisu (např. na hlavní třídu Avenue Habib Bourguiba) trvá přibližně 20-30 minut v závislosti na dopravě. Cena je velmi příznivá, obvykle se pohybuje kolem 10-20 tuniských dinárů (TND). Po 21:00 platí noční sazba, která je o 50 % vyšší. Důrazně se doporučuje ignorovat neoficiální nabídky a jít přímo na oficiální stanoviště.
Autobusová doprava
Toto je nejlevnější varianta, vhodná pro cestovatele s omezeným rozpočtem.
- Autobusy SNTRI a TUT: Tyto pohodlnější (obvykle bílé) dálkové/turistické autobusy odjíždějí z prostoru před letištěm a směřují do centra Tunisu, na autobusové nádraží Tunis Marine. Jsou o něco dražší než městské autobusy, ale komfortnější.
- Městské autobusy (žluté): Linky číslo 35 a 635 spojují letiště s centrem města (zastávka Tunis Marine). Zastávka se nachází na hlavní silnici kousek od terminálu (cca 5 minut chůze). Jsou velmi levné, ale mohou být přeplněné a méně pohodlné se zavazadly.
Služby sdílené jízdy
Mezinárodní aplikace jako Uber v Tunisku nepůsobí. Místní alternativou může být aplikace Bolt, jejíž dostupnost a spolehlivost na letišti může kolísat. Pro jistotu a jednoduchost je oficiální taxi ze stanoviště často lepší volbou.
Pronájem auta
V příletové hale letiště Tunis-Carthage sídlí několik mezinárodních i místních autopůjčoven. Pronájem auta je vhodný, pokud plánujete cestovat po celém Tunisku. Pro pohyb po samotném Tunisu se auto kvůli velmi hustému a chaotickému provozu příliš nedoporučuje.
Vlak
Přímé vlakové spojení z letiště neexistuje. Nejbližší stanice příměstského vlaku TGM (spojující centrum s Kartágem a Sidi Bou Said) se jmenuje "L'Aéroport", ale nachází se několik kilometrů od terminálu a je nutné se k ní dopravit taxíkem. Pro cestu z letiště se tato varianta nevyplatí.
Co dělat v Tunisu?
Tunis, hlavní město Tuniska, je fascinující křižovatkou, kde se chaotické uličky starobylé mediny otevírají na široké bulváry postavené Francouzi. Je to město s hlubokými kořeny v historii, které sahají až k legendárnímu Kartágu, a zároveň živé moderní centrum severní Afriky. Červenec přináší vrchol léta s intenzivním horkem, proto je nejlepší plánovat prohlídky na ranní a pozdní odpolední hodiny a polední siestu strávit v chládku muzeí nebo v modrobílých uličkách Sidi Bou Said.
Křižovatka kultur: 25 tipů, co dělat v Tunisu a okolí
- Medina v Tunisu (UNESCO): Ponořte se do pulzujícího srdce města, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento labyrint více než 700 úzkých a křivolakých uliček je plný obchodů, řemeslných dílen, mešit a historických domů. Připravte se na smyslový zážitek plný barev, zvuků a vůní a nezapomeňte smlouvat o ceně.
- Ruiny Kartága (UNESCO): Vydejte se po stopách jedné z nejmocnějších říší starověku. Archeologický areál Kartága je rozeset po moderním předměstí a zahrnuje několik lokalit. Mezi nejvýznamnější patří Antoniovy lázně u moře, pozůstatky punských domů na kopci Byrsa a římský amfiteátr.
- Vesnice Sidi Bou Said: Bezpochyby jedno z nejfotogeničtějších míst v celém Tunisku. Tato vesnice, posazená na útesu s výhledem na Středozemní moře, vás okouzlí svými zářivě bílými domy s charakteristickými, sytě modrými okenicemi a dveřmi. Ztraťte se v jejích uličkách a poseďte si na mátový čaj s piniovými oříšky v legendární kavárně Café des Nattes.
- Národní muzeum Bardo: Absolutní nutnost pro každého milovníka historie a umění, sídlící v honosném bejském paláci. Hostí největší a nejvýznamnější sbírku římských mozaik na světě, které byly svezeny z archeologických nalezišť po celém Tunisku. Jejich propracovanost a zachovalost vám vezme dech.
- Mešita Az-Zajtuna (Mešita olivovníku): Nejstarší a největší mešita v Tunisu, která je duchovním centrem mediny. Byla založena na konci 7. století a po staletí sloužila také jako významná islámská univerzita. Nádvoří mešity je přístupné i nemuslimům mimo časy modliteb.
- Avenue Habib Bourguiba: Hlavní a nejmodernější třída v Tunisu, často přirovnávaná k pařížské Champs-Élysées. Je lemována stromy, obchody, kavárnami a budovami z francouzské koloniální éry, jako je Městské divadlo nebo katedrála svatého Vincence z Pauly. Je to symbol moderní tváře města.
- Jízda vlakem TGM: Zažijte místní kolorit a využijte k dopravě mezi centrem Tunisu, Kartágem a Sidi Bou Said tuto historickou příměstskou vlakovou linku. Jízda podél pobřeží je sama o sobě zážitkem a je to nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak se mezi těmito třemi klíčovými místy pohybovat.
- Antoniovy lázně v Kartágu: Největší římské lázně postavené mimo Řím. Ačkoliv se dochovaly především rozsáhlé základy a sklepení, jejich monumentálnost a poloha přímo u moře jsou stále ohromující. Procházka tímto areálem vám dá skvělou představu o velikosti římského Kartága.
- Katedrála svatého Vincence z Pauly: Impozantní římskokatolická katedrála postavená na konci 19. století, která se nachází na náměstí Nezávislosti na konci Avenue Habib Bourguiba. Její eklektický styl kombinuje maurské, gotické a byzantské prvky. Je to důležitá připomínka evropské přítomnosti v Tunisku.
- Bab el Bhar (Mořská brána): Historická brána, známá také jako Porte de France, která kdysi stála na břehu moře a oddělovala medinu od evropského města. Dnes je to symbolický přechod mezi starým a novým světem Tunisu. Projděte branou a ocitnete se v úplně jiné atmosféře.
- Centrální tržnice (Marché Central): Živá a hlučná krytá tržnice, kde nakupují místní. Je to skvělé místo pro pozorování každodenního života a objevování místních produktů. Nejzajímavější je rybí sekce, kde prodejci hlasitě vychvalují své čerstvé úlovky.
- Kopec Byrsa a Národní muzeum Kartága: Historický kopec, který byl akropolí a srdcem punského i římského Kartága. Na jeho vrcholu se nachází Národní muzeum a pozůstatky punské čtvrti. Z kopce se navíc otevírá jeden z nejlepších panoramatických výhledů na celý záliv a moderní Tunis.
- Ochutnávka tuniské kuchyně: Tuniská kuchyně je chutná a aromatická. Musíte ochutnat národní jídlo kuskus, "brik" (křupavá taštička plněná vejcem, tuňákem a kapary), pikantní pastu harissa a různé druhy dušených pokrmů "tagine".
- Dar El Annabi: Návštěva tohoto tradičního domu v Sidi Bou Said, který byl přeměněn na muzeum. Můžete zde vidět, jak žily bohaté rodiny v minulosti, obdivovat tradiční nábytek, oblečení a andaluskou architekturu. Z terasy na střeše je nádherný výhled na celou vesnici.
- Hřbitov amerických vojáků v Kartágu: Pečlivě udržovaný a dojemný hřbitov, kde jsou pohřbeni američtí vojáci, kteří padli v severní Africe během druhé světové války. Je to místo klidu a zamyšlení, které nabízí jiný pohled do historie regionu.
- La Goulette: Přístavní čtvrť Tunisu, která je proslulá svými vynikajícími rybími restauracemi. Večer se sem sjíždějí místní i turisté na večeři s čerstvými mořskými plody. Historicky byla tato čtvrť domovem velké italské komunity.
- Tourbet el Bey: Největší mauzoleum v tuniské medině, které sloužilo jako místo posledního odpočinku pro vládce z dynastie Husainidů a jejich rodiny. Je to působivá stavba s bohatě zdobenými interiéry a mramorovými sarkofágy.
- Dar Ben Abdallah: Další z krásných paláců v medině, který dnes hostí Muzeum lidových umění a tradic města Tunis. Expozice ukazují život a zvyky měšťanské rodiny v 19. století.
- Kavárna Café des Nattes: Legendární kavárna v Sidi Bou Said, která je institucí sama o sobě. Vystoupejte po schodech na její terasu s rohožemi, objednejte si mátový čaj s piniovými oříšky a vodní dýmku a jen relaxujte a pozorujte ruch v hlavní uličce.
- Městské divadlo v Tunisu: Nádherná secesní budova na Avenue Habib Bourguiba. Je to hlavní divadelní scéna v zemi a i pokud nenavštívíte představení, její fasáda stojí za obdiv.
- Punské přístavy v Kartágu: Pozůstatky dvou umělých přístavů – jednoho obchodního a jednoho vojenského – které byly srdcem kartaginské námořní moci. Dnes jsou to klidné laguny obklopené vilami, ale s trochou fantazie si lze představit jejich starověkou slávu.
- Nákup suvenýrů v medině: Medina je nejlepším místem pro nákup tradičních suvenýrů. Můžete si vybrat z ručně malované keramiky, kožených výrobků (zejména pantoflí "babouches"), stříbrných šperků, vodních dýmek nebo tradičních oděvů.
- Termální lázně Korbous: Pro delší výlet se můžete vydat do lázeňského městečka Korbous, které se nachází na poloostrově Cap Bon. Je známé svými horkými prameny, které vytékají přímo do moře. Je to oblíbené místo pro relaxaci a léčebné koupele.
- Dar Othman: Další z historických paláců v medině, postavený v 17. století. Je známý svou bohatě zdobenou fasádou a nádherným vnitřním nádvořím. Je příkladem luxusního bydlení z osmanské éry.
- Tophet v Kartágu: Posvátné pohřebiště a svatyně pod širým nebem, kde staří Kartaginci údajně přinášeli dětské oběti bohům. Ačkoliv je toto téma stále předmětem debat historiků, místo je plné stél a uren a má silnou a tajemnou atmosféru.
Na jaké počasí se připravit v Tunisu?
V Tunisu, hlavním městě Tuniska, vás čeká typické horké středomořské klima. Léta jsou zde velmi horká a suchá, zimy mírné a deštivé.
Léto (červen – září) Toto je období intenzivního horka a slunce. Teploty běžně dosahují
a mohou být i vyšší. Srážky jsou naprosto minimální.Podzim (říjen – listopad) Počasí se stává mírnějším a příjemnějším. Teploty klesají k
a postupně přibývá dešťových přeháněk.Zima (prosinec – únor) Zima je mírná, ale nejdeštivější část roku. Teploty se přes den pohybují kolem
, noci jsou chladnější.Jaro (březen – květen) Jaro je ideální pro návštěvu. Je slunečné, vše kvete a teploty jsou velmi příjemné, obvykle mezi
.Na co se připravit právě teď (druhá polovina července) Cestujete do Tunisu v samém vrcholu léta a největších veder:
- Očekávejte spalující horko a neustálé slunce. Teploty se budou stabilně pohybovat nad .
- Déšť je extrémně nepravděpodobný.
- Nezbytností je ochrana proti slunci: opalovací krém s vysokým faktorem, pokrývka hlavy a sluneční brýle.
- Pijte hodně vody a plánujte aktivity na brzké ráno nebo pozdní večer, abyste se vyhnuli polednímu žáru.
- Zabalte si jen velmi lehké a prodyšné oblečení.
Hlavní důvody, proč cestovat do Tuniska
Velkolepé dědictví Říma a Kartága
Tunisko je pokladnicí starověké historie. Můžete zde obdivovat neuvěřitelně zachovalý římský amfiteátr v El Djem, který svou velikostí a majestátností směle soupeří s Koloseem v Římě. Navštivte legendární Kartágo, kdysi mocného rivala Říma, a prozkoumejte ruiny jeho lázní, vil a chrámů. Pro skutečné nadšence je pak nutností návštěva rozlehlého a skvěle dochovaného římského města Dougga.
Nekonečné duny a dobrodružství v saharské poušti
Jižní část Tuniska je branou do největší pouště světa. Zažijte nezapomenutelnou jízdu na velbloudu nebo v džípu po zlatavých písečných dunách Sahary a přenocujte v beduínském táboře pod miliony hvězd. Objevte také surrealistickou krásu obrovské solné pláně Chott el Djerid, jejíž povrch se třpytí na slunci, a osvěžte se v horských oázách s vodopády jako Chebika a Tamerza.
Zlatavé pláže a prosluněné pobřeží Středozemního moře
Pro mnoho návštěvníků je Tunisko synonymem pro dokonalou plážovou dovolenou. Pobřeží je lemováno kilometry dlouhých pláží s jemným, zlatavým pískem a teplým, čistým Středozemním mořem. Letoviska jako Hammamet, Sousse nebo ostrov Djerba nabízejí špičkové hotelové resorty, širokou nabídku vodních sportů a veškeré zázemí pro bezstarostný odpočinek.
Labyrint uliček a vůně orientu v historických medinách
Ponořte se do pulzující atmosféry tradičních arabských měst. Prozkoumejte historickou medinu v hlavním městě Tunisu, která je zapsána na seznamu UNESCO. Ztraťte se v jejím labyrintu úzkých a rušných uliček a nechte se zlákat k nákupům na místních tržištích (súcích), které jsou plné barevných koberců, keramiky, koženého zboží a voňavého koření.
Modrobílé kouzlo vesničky Sidi Bou Said
Jen kousek od Tunisu se na útesu nad mořem nachází jedna z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších vesnic v celém Středomoří. Sidi Bou Said vás okouzlí svými bělostnými domky s charakteristickými modrými okenicemi a dveřmi, které nádherně kontrastují s barvou moře a květy buganvilií. Je to idylické místo s bohémskou atmosférou a úchvatnými výhledy.
Po stopách Hvězdných válek na planetě Tatooine
Pro fanoušky sci-fi je Tunisko poutním místem. Právě zde, v nehostinné krajině jižního Tuniska, se natáčely ikonické scény z planety Tatooine pro původní filmy Hvězdných válek. Můžete navštívit exteriéry domova Luka Skywalkera (dnes hotel Sidi Driss), filmový set vesmírného přístavu Mos Espa nebo různé kaňony, kde se proháněl R2-D2.
Co ochutnat v Tunisku
- Kuskus (Couscous): Národní jídlo Tuniska. Na rozdíl od jiných zemí je ten tuniský často pikantní a červený od harissy. Podává se s jehněčím, kuřecím nebo rybím masem a dušenou zeleninou, jako je cizrna, dýně a mrkev.
- Brik à l'oeuf: Ikonický předkrm. Tenká placka těsta (malsouqa) se naplní celým syrovým vejcem, tuňákem, kapary a petrželkou, přeloží se do trojúhelníku a rychle se osmaží. Cílem je, aby žloutek uvnitř zůstal tekutý.
- Harissa: Nejedná se o jídlo, ale o základní dochucovadlo a duši tuniské kuchyně. Je to ostrá pasta z červených chilli papriček, česneku, kmínu a olivového oleje. Přidává se téměř do všeho.
- Ojja: Pikantní pokrm podobný leču nebo šakšuce. Základ tvoří hustá omáčka z rajčat, paprik, česneku a harissy, ve které se na závěr připraví ztracená vejce. Velmi populární je verze s pikantní klobásou merguez.
- Tajine (Tuniský tažín): Velmi se liší od marockého. Tuniský tažín je spíše hustá, zapečená omeleta nebo nákyp, podobný španělské tortille. Připravuje se z vajec, sýra, masa (kuřecího nebo jehněčího) a zeleniny a po upečení se krájí na čtverce.
- Salade Mechouia: Salát z grilované zeleniny. Papriky, rajčata a cibule se nejprve upečou na grilu, oloupou, nasekají a smíchají s olivovým olejem, citronovou šťávou a kořením. Často se podává s tuňákem a vejcem natvrdo.
- Lablabi: Vydatná a levná cizrnová polévka. Horký česnekový vývar s cizrnou se nalije na kousky starého chleba. Zákazník si pak sám dochucuje pokrm přidáním harissy, kaparů, oliv, vejce a olivového oleje.
- Merguez: Tenké, pikantní klobásky z jehněčího nebo hovězího masa, silně ochucené harissou a dalšími kořeními. Většinou se připravují na grilu.
- Fricassé: Oblíbené pouliční jídlo. Malá smažená kobliha, která se rozřízne a naplní tuňákem, harissou, olivami, vařeným bramborem a kousky vejce.
- Makroudh: Tradiční sladkost. Kosočtverce z krupicového těsta plněné datlovou pastou se usmaží a poté namočí do medového nebo cukrového sirupu.
Tip redakce
Sledujte nás
Získejte jako první nejnovější tipy na levné letenky